Blaszany kubek i szeleszcząca torebka – jak wyczarowuje się dźwięki w radiowym teatrze
2024-06-24, 10:06 | aktualizacja 2024-06-24, 12:06
Magia radia – to często używane pojęcie odnosi się w szczególny sposób do radiowych słuchowisk. O tym, jakie efekty dźwiękowe można wyczarować ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku, rozmawiali goście specjalnego wydania "Zagadkowej Niedzieli", nadawanego z Sopotu przy okazji trwającego tam festiwalu "Dwa Teatry".
- Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce.
- Tegoroczna edycja imprezy odbywa się w dniach 22-24 czerwca w Sopocie.
O tym, jak działa magia radia, wie dobrze Maciej Kubera, realizator dźwięku w Polskim Radiu. W "Zagadkowej Niedzieli" opowiedział o tym, co można wyczarować ze zwykłego, metalowego kubeczka.
– Taki kubeczek służył nam kiedyś w jednym słuchowisku dla dzieci, żeby robić głos kosmity. Aktor po prostu mówił tak do tego kubeczka i to mu zmieniało głos na taki właśnie dziwny głos kosmity – opowiadał gość audycji.
Świat dźwięków, świat emocji
Zauroczony tego rodzaju możliwościami jest też Szymon Kuśmider, reżyser i aktor znany z Teatru Polskiego Radia. – Można tworzyć dźwięki zupełnie czymś innym lub w inny sposób niż w rzeczywistości. Można sobie wziąć na przykład torebkę śniadaniową i zacząć ją miętolić w rękach i nagle słyszymy, jakby padał deszcz albo paliło się ognisko.
– Możemy zabawić się światem dźwięków, ale też światem emocji, czyli tych dobrych i złych rzeczy, które w nas drzemią – dodał rozmówca Katarzyny Stoparczyk.
Posłuchaj
Czytaj też:
- "Scena Teatralna Trójki" prosto z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie
- Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?
***
Tytuł audycji: Zagadkowa Niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 23.06.2024
Godzina emisji: 9.42
kc/kormp