Pozamuzyczne atrakcje festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2024

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pozamuzyczne atrakcje festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2024
Dziennikarki Trójki Agnieszka Obszańska i Katarzyna Borowiecka podczas audycji wyjazdowej z Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Na zdjęciu także Łukasz Dziedzic oraz Zuzanna Łapka (z prawej), którzy opowiadali o wystawach i działalności galerii Oblatów4 w KatowicachFoto: Łukasz Dziedzic

Festiwal Tauron Nowa Muzyka prezentuje różne dziedziny sztuki. W tym wydaniu audycji "Wszystko Wszędzie Teraz" gościliśmy m.in. przedstawicieli świata filmu i komiksu, rozmawialiśmy także o tym, jak wykorzystać sztukę jako formę terapii. 

  • Tegoroczna, 19. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice odbywa się w dniach 20–23 czerwca. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Trójka, która w ten weekend nadaje część swoich audycji na żywo ze stolicy Górnego Śląska.
  • Katarzyna Borowiecka i Agnieszka Obszańska zaprosiły słuchaczy Trójki na specjalne wydanie audycji "Wszystko Wszędzie Teraz", nadawane na żywo z Katowic.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka obejmuje różne dziedziny artystycznej ekspresji – jedną z nich są sztuki wizualne. W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym można zobaczyć instalację "Laboratorium synantropizacji" podejmującą temat relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Zwiedzający oglądają zmodyfikowane cyfrowo obrazy nieokiełznanej, dzikiej przyrody, zajmującej miejsca zdegradowane przez ludzi.

– Mamy na przykład gołębia, który w locie jest porastany bluszczem, takimi pnączami, które spotykamy czasem na nieużytkach. Mamy też rdestowiec, który zajmuje powierzchnię miast i ciężko go wyplenić – opowiadają twórcy wystawy, Michał Urbański i Kacper Mutke z ASP w Katowicach.

Posłuchaj

5:07
Michał Urbański i Kacper Mutke o instalacji "Laboratorium synantropizacji" (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do kina między koncertami

W festiwalowej strefie znajduje się też kino. Jest to efekt współpracy organizatorów z instytucją o nazwie Silesia Film, zrzeszającą pięć śląskich kin studyjnych, aktywnie działającą na lokalnym rynku filmowym i nie tylko. Podczas festiwalu można obejrzeć m.in. przedpremierowy pokaz budzącego emocje i skrajne opinie dokumentu Łukasza Rondudy i Dawida Nickla pt. "RAVE".

O dotychczasowych dokonaniach Silesia Film i ofercie, jaką ta instytucja ma dla widzów w tym sezonie, opowiedziały w audycji "Wszystko Wszędzie Teraz" Ewa Sadkowska, dyrektorka Silesia Film, i Patrycja Młynarczyk, szefowa Śląskiego Funduszu Filmowego.


Posłuchaj

12:13
Silesia Film na festiwalu Tauron Nowa Muzyka (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Komiks z historią w tle

Plenerowe studio Trójki na festiwalu Tauron Nowa Muzyka odwiedził Tomasz Kontny. Jest on scenarzystą filmowym i komiksowym, prowadzi także warsztaty scenopisarskie i zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Śląskim. Fani komiksów znają go przede wszystkim ze stworzonej wraz z Markiem Turkiem serii pt. "Wydział 7", która doczekała się już 13 części. 

– To jest taka gatunkowa zabawa polską historią, która jest fascynująca, natomiast podchodzi się do niej w taki bardzo podręcznikowy, nudny, koturnowy sposób. My staramy się to rozsadzić, a więc śledztwa w naszym komiksie prowadzi specjalna komórka Służby Bezpieczeństwa, która współpracuje z wróżbitką, księdzem i patolożką. Są oni takim zespołem do zadań specjalnych. Kiedy zawodzi to, co racjonalne, pojawiają się oni i tak jak potrafią, w bardzo siermiężnych latach 60., rozwiązują te sprawy – tak o komiksie "Wydział 7" opowiadał jego współtwórca.  


Posłuchaj

9:49
Tomasz Kontny, twórca serii komiksów "Wydział 7" (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Śląskie "herstorie"

Kolejną gościnią audycji była doktor Małgorzata Tkacz-Janik, nauczycielka akademicka, działaczka społeczna na rzecz praw kobiet, autorka inicjatywy "Śląski szlak kobiet". Rozmowa dotyczyła kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, a właściwie "herstorii" Śląska, oraz działalności Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet.

– Pracujemy z ludźmi, wychodzimy do ludzi i pytamy ich o kobiety, które pojawiły się w danej gminie kilkadziesiąt, ale i sto czy więcej lat temu. Najczęściej, niestety, na początku nic nie wiadomo, a potem się okazuje, że proszę bardzo: jest przyszła medalistka olimpijska, przyszła polityczka i tak dalej. Same te społeczności są trochę zdziwione, że do tej pory nie sięgały po te osoby, że nie zastanawiały się nad możliwością uczynienia z nich wzorów osobowych nie tylko dla dziewczynek, ale także dla tożsamości miejscowości czy gminy – mówiła Małgorzata Tkacz-Janik.


Posłuchaj

8:11
Małgorzata Tkacz-Janik o ważnych kobietach Śląska (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Sztuka formą terapii

Ostatnimi gośćmi Agnieszki Obszańskiej i Katarzyny Borowieckiej byli Łukasz Dziedzic, artysta wizualny, kompozytor i producent muzyczny, oraz Zuzanna Łapka, tancerka i performerka. Oboje działają w przestrzeni artystycznej Oblatów4, która swą nazwę wzięła od adresu, pod którym mieści się w Katowicach.

Zuzanna Łapka opowiedziała m.in. o prowadzonych przez siebie warsztatach, podczas których sztuka pełni funkcję terapeutyczną. – Na moje warsztaty przychodzą osoby, które nie mają za dużo doświadczenia ze sztuką, oraz osoby, które są zainteresowane sztuką współczesną, jakimś aktem niekonwencjonalnym, eksperymentalnym. One dotykają tego świata: jak o siebie zadbać, jak zredukować napięcie, stres czy po prostu zajrzeć głębiej w siebie i dowiedzieć się trochę więcej o sobie.


Posłuchaj

12:57
Łukasz Dziedzic i Zuzanna Łapka o projekcie artystycznym Oblatów4 (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzą: Katarzyna Borowiecka, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 23.06.2024
Godziny emisji: 13.00-15.00

kc/kormp


Polecane