"Swoją Drogą" z wizytą w Rzeszowie. Festiwal Wschód Kultury i nie tylko
2024-06-22, 13:06 | aktualizacja 2024-06-22, 17:06
Wywiady z muzykami, m.in. Kasią Lins i członkami Ars Latrans Orchestra, rozmowa o sile przekazu, jaką mają w sobie murale, a także wizyta w niecodziennym Muzeum Dobranocek – to wszystko znalazło swoje miejsce w specjalnym, wyjazdowym wydaniu audycji "Swoją Drogą" z Rzeszowa. Dziennikarze radiowej Trójki udali się tam z okazji trwającego festiwalu Wschód Kultury.
- Interdyscyplinarny festiwal kulturalny Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury to jedno z największych tego typu wydarzeń na Podkarpaciu.
- 14. edycja imprezy odbywa się w dniach 21–23 czerwca 2024 roku.
- Wśród turystycznych atrakcji Rzeszowa jest znajdujące się w tym mieście Muzeum Dobranocek.
Jednym z wydarzeń soboty na festiwalu Wschód Kultury 2024 jest koncert zespołu Ars Latrans Orchestra na Zamku Lubomirskich. Polscy artyści tworzący ten projekt zaprosili do współpracy artystów z Ukrainy – pochodzącą z Odessy Julę oraz reprezentującego Krym Danyło Isaenkę, znanego jako Aspen Grove.
Jak przyznaje Piotr Wykurz, temat wojny z Rosją na razie nie pojawił się w rozmowach z sąsiadami zza wschodniej granicy. – Skupiałem się na tym, żeby zrobić coś kulturalnego, twórczego, żeby ci artyści mogli przyjechać do Polski, wystąpić z nami, żeby mogli wziąć oddech. Ale myślę, że jak się spotkamy, to na pewno będzie przestrzeń, żeby sobie głębiej porozmawiać – mówi lider grupy Ars Latrans Orchestra.
Z kolei Karolina Szałaśny twierdzi, że ze względu na brak prób wieczorny koncert będzie dla muzyków sporym wyzwaniem. – Tak naprawdę dopiero dzisiaj będzie szansa, żeby to prześpiewać, ale myślę, że wszyscy będą bardzo dobrze przygotowani i będzie fajnie. Najważniejszy jest duch wspólnoty – uważa wokalistka.
Posłuchaj
Podczas koncertu na festiwalu Wschód Kultury zespół Ars Latrans Orchestra wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentują materiał z ostatniej płyty "Noir". Powstała ona w nietypowych warunkach, w gorzowskim pałacu, w którym muzycy zespołu zamknęli się na pewien czas, by wspólnie tworzyć muzykę.
– To jest w ogóle podstawa współpracy w tym projekcie, że spotykamy się w jednym miejscu i komponujemy razem muzykę. Fajnie, żeby to było miejsce, w którym nie ma zasięgu, żeby po prostu pobyć ze sobą. To nie jest tak, że my siedzimy 14 godzin przy instrumentach i analizujemy to, co robimy, tylko też spędzamy ze sobą czas, jemy sobie razem fajne rzeczy, rozmawiamy, inspirujemy się – opowiada Piotr Wykurz.
Posłuchaj
Muzyczne wspomnienia z pierwszego dnia festiwalu
Piątkowy koncert główny na Europejskim Stadionie Kultury otworzyła Katarzyna Półrolniczak, tworząca pod pseudonimem Kathia. Jej muzyka jest subtelna, kameralna, wymagająca skupienia w odbiorze, więc zaprezentowanie jej na dużej scenie było dla artystki wyzwaniem.
– Na szczęście my na naszych koncertach jakoś łączymy tę emocjonalność z pianinem i elektronikę plus jakieś szybsze brzmienia perkusyjne. To jest tak wyśrodkowane – mówi Kathia.
Posłuchaj
Znakiem rozpoznawczym koncertów Europejskiego Stadionu Kultury są występy kolektywów, zazwyczaj duetów złożonych z polskich i zagranicznych artystów, którzy wykonują swoje utwory razem na scenie. W tym roku jedną z zaproszonych do tego eksperymentu artystek była Kasia Lins.
– Szczerze mówiąc, nie pamiętam ostatnio koncertu, który wiązałby się z tak intensywnymi przygotowaniami. To jest jakiś taki powrót do korzeni, wszystko jest naprawdę co do sekundy dopracowane i przemyślane – mówi wokalistka.
Posłuchaj
W ramach międzynarodowych kolektywów Kasia Lins wystąpiła z białoruską artystką Paliną. Obie panie poznały się osobiście dopiero na rzeszowskim festiwalu.
– Oczywiście wcześniej wymieniałyśmy się wiadomościami na social mediach, ale to była nasza jedyna forma kontaktu. Właściwie to Palina miała wcześniej na Białorusi jedynie jakieś epizody z zespołem, bo zazwyczaj występuje solo, więc też mi wczoraj wspomniała, że dla niej to było jakieś takie egzotyczne, fajne i trochę się tym stresowała – opowiada Kasia.
Posłuchaj
Murale, zdjęcia i dobranocki – turystyczne atrakcje Rzeszowa
Sztuka uliczna ma się w Rzeszowie bardzo dobrze. Czy mural może być dobrym sposobem opowiadania o lokalnej historii? Na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź razem z Joanną Jęczalik z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury oraz Michałem Czerką, zajmującym się "artystycznym malowaniem powierzchni płaskich".
Posłuchaj
Hasło tegorocznego festiwalu Wschód Kultury brzmi: "Move to Change". W tę ideę zmian doskonale wpisuje się audiowizualna wystawa "ESKapada". Opowiedzieli o niej Szczepan Rożek i Maciej Maślanka z artystycznego kolektywu Pracownia 017.
Posłuchaj
Posłuchaj
W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oglądać można wystawę fotograficzną pt. "Porzucone córki Tygrysa", dokumentującą brutalny konflikt etniczno-religijny między Syngalezami a Tamilami w Sri Lance. Jej autorem jest podróżnik Patryk Bułhak – kolejny gość wyjazdowej audycji "Swoją Drogą".
Posłuchaj
Posłuchaj
Jednym z najbardziej oryginalnych miejsc na mapie Rzeszowa jest Muzeum Dobranocek. O jego atrakcjach opowiedział Martynie Matwiejuk pracownik muzeum, Jakub Czaja.
Posłuchaj
Międzynarodowy festiwal Wschód Kultury
Od 2013 roku wydarzenie w Rzeszowie jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Jego szczególną cechą jest interdyscyplinarność. Oznacza ona, że co roku w programie festiwalu znajdziemy wydarzenia związane z wieloma dziedzinami kultury – między innymi sztuką wizualną, teatrem, tańcem czy muzyką.
Czytaj także
- Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie i na antenie Trójki
- Festiwal Wschód Kultury. Kolektywy na scenie w Rzeszowie
- Ars Latrans Orchestra: nowy utwór, muzycy z Ukrainy i występ na Festiwalu Wschód Europy
***
Tytuł audycji: Swoją Drogą
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 22.06.2024
Godziny emisji: 13.00–15.00
qch/kc/kormp