Letnie przesilenie i Dwa Teatry 2024 w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Letnie przesilenie i Dwa Teatry 2024 w "Trójce pod księżycem"
Wojciech Majcherek (l) i Adam Wojtyszko (p) w Trójkowym studiuFoto: PR

Pierwsza letnia noc zobowiązuje. 20 czerwca rozpoczyna się astronomiczne lato 2024, co oznacza, że noc z 20 na 21 czerwca jest najkrótszą w roku. Przed nami lato kalendarzowe – 22 czerwca i wigilia św. Jana, czyli noc świętojańska. Tego dnia rozpoczyna się 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Po czterech latach impreza powraca do Sopotu.

Noc jest wyjątkowa, ale my tradycyjnie od ponad 20 lat podejmujemy w przeddzień rozpoczęcia festiwalu jego dyrektorów artystycznych. W tym roku to, od niedawna dyrektor Teatru PR, autor słuchowisk i reżyser Adam Wojtyszko oraz zastępca dyrektora Teatru TVP Wojciech Majcherek.

Szczegółowy program Dwóch Teatrów został opublikowany w sieci, ale my przedstawiliśmy go w sposób atrakcyjny i lekki, czyli z pewnym dystansem, pamiętając o okolicznościach, w jakich festiwal będzie się odbywał, a także o pewnych faktach z historii obu teatrów. Dwa Teatry przypomną nam bowiem o zeszłorocznym 70-leciu telewizji w Polce, ale także o setnych urodzinach Polskiego Radia, które będziemy obchodzić w przyszłym roku.


Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry 2024

Porozmawialiśmy o laureatach Wielkiej Nagrody 23. Festiwalu. Ich nazwiska już znamy: to aktorzy Joanna Szczepkowska oraz Adam Ferency.

Laureatami Nagrody 70-lecia Telewizji Polskiej zostali reżyserzy Olga Lipińska i Jerzy Antczak.

Laureatów konkursu słuchowisk i spektakli poznamy w poniedziałkowy wieczór.

Ciekawi jesteśmy zainteresowania festiwalem w pierwszych dniach wakacji. Czy wśród publiczności znajdą się pierwsi letnicy, przybywający do kurortu? Czy możemy liczyć na obecność młodszych słuchaczy i widzów?

W roli gościa specjalnego wydania wystąpił Mariusz Malec – autor i reżyser zarówno słuchowisk, jak i telewizyjnych spektakli, laureat Grand Prix Dwóch Teatrów. W tym roku w konkursie telewizyjnym pokaże "Podstolinę" wg "Zemsty" Fredry. W trzecim dniu festiwalu zrealizuje "na żywo" swoją adaptację "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, jednego z patronów roku.

Nie planowaliśmy tego, ale wspomnieliśmy Andersa Bodegarda, slawistę i romanistę, który wprowadził polską literaturę do Szwecji. Kongenialnie przekładał Gombrowicza, ale też m.in. Szymborską, Zagajewskiego oraz Kapuścińskiego i Krall. Przyjaźnił się z polskimi pisarzami, kibicował Solidarności i uczył sztuki przekładu, wyjątkowo trudnej, gdy pracuje się nad językami należącymi do różnych grup, tu – zachodnio-słowiańskiej i północno-germańskiej. Anders Bodegard zmarł w Sztokholmie 17 czerwca w wieku 80 lat.

Połączyliśmy się z mieszkającym w Sztokholmie Stefanem Ingvarssonem, uczniem i współpracownikiem Andersa Bodegarda.


Posłuchaj

1:41:19
Letnie przesilenie i Dwa Teatry 2024 (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na "Trójkę pod księżycem" w piątek (21 czerwca) o godz. 0.05 zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

bm/pr

Polecane