Temperatura rośnie: fala upałów przetacza się przez cały świat. To zwiastuje poważne problemy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Temperatura rośnie: fala upałów przetacza się przez cały świat. To zwiastuje poważne problemy
Do Polski nadchodzi fala upałówFoto: Shutterstock

Lato na półkuli północnej zaczyna się 20 czerwca, ale w Polsce mamy już za sobą pierwsze uderzenie letnich upałów. Zresztą wysokie temperatury pojawiają się w Europie i na całym świecie. Wraz z falą upałów można spodziewać się fali problemów zdrowotnych i gospodarczych.

  • Upały nie są niczym nowym: pojawiały się zawsze. Problem w tym, że czas ich trwania się wydłużył, a to stało się problemem zarówno dla ludzi, jak i gospodarki.
  • W czasie upałów niezwykle ważne jest nawodnienie – dorosły człowiek powinien wypijać minimum dwa litry wody dziennie – oraz uzupełnianie soli mineralnych.

W czasie upałów wyraźnie wzrasta, dzięki instalacjom solarnym, produkcja prądu, ale zarazem gwałtownie rośnie jego konsumpcja. Jest to związane z nagłym zwiększeniem zużycia energii przez klimatyzatory: zarówno używane w przemyśle, jak i w gospodarstwach indywidualnych.

Śmiertelnie groźne słońce

Już od kilku dni na południu Europy panują bardzo wysokie temperatury, powoli zaczynają one docierać także do Polski. – Kiedyś fale upałów były krótsze i trwały dwa do czterech dni. Obecnie powietrze zwrotnikowe stacjonuje dłuższy czas i wtedy mamy taką sytuację jak w Grecji, kiedy ta fala upałów się przedłuża – tłumaczy klimatolożka, dr Ewelina Flis-Olszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Jednak fala upałów przetacza się przez cały świat, obejmując m.in. Bliski Wschód, gdzie ma to niestety tragiczne skutki. W Mekce, podczas zakończonej 19 czerwca tradycyjnej, corocznej muzułmańskiej pielgrzymki nazywanej hadżdż, doszło do blisko 600 przypadków śmierci z przegrzania – to najwyższa taka liczba w ostatnich latach.

Wysokie temperatury są również przyczyną wielu zgonów w Indiach. Upały dotarły również do północnych rejonów USA, m.in. Detroit i Chicago.

Przeczytaj także:


Upały: jak się zachowywać

Wiele osób mówi, że lubi ciepło, więc upały im nie przeszkadzają. Jednak wysoka temperatura panująca przez dłuższy czas może być niebezpieczna, zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. – Moją radą na upały jest to, aby zostać nawodnionym. Trzeba wypić minimum dwa litry wody dziennie i uzupełniać ubytki soli mineralnych – wskazuje włoski lekarz Gianfrancesco Verga. I na pewno wie, co mówi, gdyż np. Sycylia to obecnie jedno z najgorętszych miejsc w Europie.

Kolejną propozycją jest pozostawanie w domu, a jeżeli już trzeba wyjść, zaleca się poruszanie się w cieniu. Niestety, panująca w wielu miastach polskich i europejskich "betonoza" sprawiła, że o cień jest bardzo trudno. W Rzymie zaczęto więc stawiać na przystankach autobusowych drzewa w donicach, by oczekujący pasażerowie mieli się gdzie schronić przed upałem.


Posłuchaj

4:45
Nadchodzi fala upałów, nadchodzą problemy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Michał Strzałkowski
Data emisji: 20.06.2024
Godzina emisji: 6.50

pr/wmkor

Polecane