Zbliża się początek wakacji: czas na wodę! Gdzie i czym pływać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbliża się początek wakacji: czas na wodę! Gdzie i czym pływać?
Pływanie houseboatem po szlakach rzecznych to może być ciekawa alternatywa dla żeglarstwaFoto: Shutterstock/PX Media

Chociaż najpopularniejsze wśród rodzimych atrakcji turystycznych są wciąż góry, swoich zwolenników mają również wakacje nad wodą. I to niekoniecznie słoną: mazurski Szlak Wielkich Jezior od lat przyciąga przede wszystkim wielbicieli żeglarstwa. Jednak coraz popularniejsza staje się również turystyka motorowodna różnymi szlakami rzecznymi.

  • Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce: liczy blisko 700 kilometrów i prowadzi rzekami Wartą, Notecią oraz przez Jezioro Gopło.
  • Istnieje w Polsce kilka "pętli wodnych": m.in. Wielka Pętla Żuławska, Wielka Pętla Toruńska czy Pętla Wrocławska.

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce tzw. houseboaty oferujące możliwość komfortowego mieszkania i przemieszczania się wodnymi szlakami bez żadnych  specjalnych uprawnień. Z kolei regionalne władze przy wsparciu organizacji turystycznych inwestują w tworzenie i znakowanie takich szlaków widząc w tym szanse na przyciągnięcie turystów. Wspierają też tworzenie plaż i przystani wodnych ułatwiających tego typu wypoczynek.

A może houseboat lub barka?

Kiedy mówimy "żeglarstwo" natychmiast myślimy o Szlaku Wielkich Jezior na Mazurach. Ale wielbiciele wypoczynku pod żaglami mogą też wybrać się m.in. na Pojezierze Charzykowskie, Drawskie, albo i w Bieszczady, na Zalew Soliński.

Jeśli jednak ktoś nie chce wciąż zawijać do tych samych marin, może ruszyć wodnym szlakiem prowadzącym rzekami i jeziorami. W tym przypadku większość czasu płynie się na silniku – a w przypadku motorówki lub hauseboata cały czas – ale za to można  podziwiać wciąż zmieniające się krajobrazy i wypatrywać nowych atrakcji skrytych za zakrętem rzeki. Tak jest m.in. na Wielkiej Pętli Wielkopolski i Wielkiej Pętli Żuławskiej.

Przeczytaj także


Wartą, Notecią i przez Gopło

Wielkopolska dużo robi, aby stać się konkurencją dla Mazur. Jedną z atrakcji jest Jezioro Powidzkie, największe w regionie i uznawane za najczystsze w Polsce, kuszące spokojem mimo licznych plaż, gdyż obowiązuje tu zakaz sportów motorowodnych.

Ale jeżeli ktoś potrzebuje być w ruchu, może wybrać się w rejs Wielką Pętlą Wielkopolski. – Jest bardzo rozległa i atrakcyjna. To najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce: liczy blisko 700 kilometrów i prowadzi rzekami Wartą i Notecią oraz jeziorami konińskim – zachęca dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Artur Kryszkowiak. – To jest inicjatywa, którą rozwijamy już od wielu lat tworząc m.in. mariny - potwierdza wicemarszałek Wielkopolski Wojciech Jankowiak.

Nie tylko Wielkopolska

Tego typu szlaków wodnych powstaje w Polsce coraz więcej. Wielka Pętla Żuławska to ponad 300 km szlaków wodnych po Wiśle, kanałach u jej ujścia, Zalewie Wiślanym a nawet Kanale Elbląskim. Przepływa się przez tereny niezwykle atrakcyjne przyrodniczo (siedliska ptaków), ale również ciekawe pod względem historycznym (zabytkowe śluzy i mosty zwodzone).

Również z Wisłą jest związana Pętla Toruńska. Ten szlak liczy blisko pół tysiąca km i, jak wskazuje nazwa, zaczynając się w Grodzie Kopernika w nim także się kończy. Jego atrakcyjność zwiększa szereg miejscowości o wyjątkowych walorach krajoznawczych i historycznych, m.in. związanych z historią. Problemem jest jedynie fakt, że w całości jest do przebycia jedynie przez kajaki.


Posłuchaj

3:17
Żegluga motorowodna po polskich rzekach: ciekawa alternatywa dla Mazur (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 19.06.2024
Godzina emisji: 8.41

pr

Polecane