Zbliża się początek wakacji: czas na wodę! Gdzie i czym pływać?
Chociaż najpopularniejsze wśród rodzimych atrakcji turystycznych są wciąż góry, swoich zwolenników mają również wakacje nad wodą. I to niekoniecznie słoną: mazurski Szlak Wielkich Jezior od lat przyciąga przede wszystkim wielbicieli żeglarstwa. Jednak coraz popularniejsza staje się również turystyka motorowodna różnymi szlakami rzecznymi.
Pływanie houseboatem po szlakach rzecznych to może być ciekawa alternatywa dla żeglarstwa
Foto: Shutterstock/PX Media
- Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce: liczy blisko 700 kilometrów i prowadzi rzekami Wartą, Notecią oraz przez Jezioro Gopło.
- Istnieje w Polsce kilka "pętli wodnych": m.in. Wielka Pętla Żuławska, Wielka Pętla Toruńska czy Pętla Wrocławska.
Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce tzw. houseboaty oferujące możliwość komfortowego mieszkania i przemieszczania się wodnymi szlakami bez żadnych specjalnych uprawnień. Z kolei regionalne władze przy wsparciu organizacji turystycznych inwestują w tworzenie i znakowanie takich szlaków widząc w tym szanse na przyciągnięcie turystów. Wspierają też tworzenie plaż i przystani wodnych ułatwiających tego typu wypoczynek.
A może houseboat lub barka?
Kiedy mówimy "żeglarstwo" natychmiast myślimy o Szlaku Wielkich Jezior na Mazurach. Ale wielbiciele wypoczynku pod żaglami mogą też wybrać się m.in. na Pojezierze Charzykowskie, Drawskie, albo i w Bieszczady, na Zalew Soliński.
Jeśli jednak ktoś nie chce wciąż zawijać do tych samych marin, może ruszyć wodnym szlakiem prowadzącym rzekami i jeziorami. W tym przypadku większość czasu płynie się na silniku – a w przypadku motorówki lub hauseboata cały czas – ale za to można podziwiać wciąż zmieniające się krajobrazy i wypatrywać nowych atrakcji skrytych za zakrętem rzeki. Tak jest m.in. na Wielkiej Pętli Wielkopolski i Wielkiej Pętli Żuławskiej.
Przeczytaj także
- Wakacje, słońce, zabawa… Bądźmy ostrożni nad wodą!
- Wkrótce wakacje. Czy warto pojechać na nie pociągiem?
- Wakacyjny dylemat: wypoczynek w miejscu, które znamy, czy odkrywanie nowych kierunków?
- Zwiedzanie czy leżenie na plaży – gdzie będziemy odpoczywać latem?
Wartą, Notecią i przez Gopło
Wielkopolska dużo robi, aby stać się konkurencją dla Mazur. Jedną z atrakcji jest Jezioro Powidzkie, największe w regionie i uznawane za najczystsze w Polsce, kuszące spokojem mimo licznych plaż, gdyż obowiązuje tu zakaz sportów motorowodnych.
Ale jeżeli ktoś potrzebuje być w ruchu, może wybrać się w rejs Wielką Pętlą Wielkopolski. – Jest bardzo rozległa i atrakcyjna. To najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce: liczy blisko 700 kilometrów i prowadzi rzekami Wartą i Notecią oraz jeziorami konińskim – zachęca dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Artur Kryszkowiak. – To jest inicjatywa, którą rozwijamy już od wielu lat tworząc m.in. mariny - potwierdza wicemarszałek Wielkopolski Wojciech Jankowiak.
Nie tylko Wielkopolska
Tego typu szlaków wodnych powstaje w Polsce coraz więcej. Wielka Pętla Żuławska to ponad 300 km szlaków wodnych po Wiśle, kanałach u jej ujścia, Zalewie Wiślanym a nawet Kanale Elbląskim. Przepływa się przez tereny niezwykle atrakcyjne przyrodniczo (siedliska ptaków), ale również ciekawe pod względem historycznym (zabytkowe śluzy i mosty zwodzone).
Również z Wisłą jest związana Pętla Toruńska. Ten szlak liczy blisko pół tysiąca km i, jak wskazuje nazwa, zaczynając się w Grodzie Kopernika w nim także się kończy. Jego atrakcyjność zwiększa szereg miejscowości o wyjątkowych walorach krajoznawczych i historycznych, m.in. związanych z historią. Problemem jest jedynie fakt, że w całości jest do przebycia jedynie przez kajaki.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 19.06.2024
Godzina emisji: 8.41
pr