"Żyję z HIV" - Kampania Fundacji Edukacji Społecznej, która ma zwalczyć stereotypy
2024-06-11, 22:06 | aktualizacja 2024-06-18, 20:06
Kiedyś to był wyrok. Teraz z wirusem HIV można żyć długo i aktywnie. Jednak w naszym kraju wciąż jest to temat wstydliwy. Kampania "Żyję z HIV" ma na celu przełamanie stereotypów i budowanie zrozumienia.
- Na świecie żyje ok. 39 milionów osób z HIV.
- 46 procent nowych zakażeń HIV na świecie dotyczy kobiet i dziewczynek.
- 0 procent - tyle osób żyjących z HIV w Polsce czuje się komfortowo z mówieniem o swojej diagnozie. W innych krajach europejskich ten odsetek wynosi 37-56%.
- 31 procent osób żyjących z HIV ma lub miało zdiagnozowaną depresję.
"Żyję z HIV” to kampania rozpoczęta przez Fundację Edukacji Społecznej. Poznajemy w niej poruszające historie ludzi, którzy od lat wiedzą o swojej diagnozie i prowadzą satysfakcjonujące życie czerpiąc z niego pełnymi garściami. W kampanii opowiedziano prawdziwe historie, a na zdjęciach i w materiałach wideo możemy poznać ludzi, którzy naprawdę żyją z HIV.
- Postęp medycyny tak nas wszystkich zaskoczył. Nikt z nas się nie spodziewał, że możemy mieć życie takiej jakości - mówi Tomek Siara, uczestnik kampanii "Żyję z HIV". - Leczenie antyretrowirusowe doprowadziło nie tylko do wyeliminowania ryzyka śmierci czy powikłań związanych z życiem z wirusem. Doprowadziło też do tak zwanego poziomu niewykrywalności. Powoduje to że wirus nie ma wpływu na nasze zdrowie i w żaden sposób nie możemy przekazać tego wirusa dalej - kontynuuje.
Czytaj też:
- Freddie Mercury i jego nieprzemijająca legenda. Nieśmiałość ukryta pod maską gwiazdy
- Szczepionka przeciw fentanylowi? To możliwe! Trwają prace, wyniki są obiecujące
- Psychologowie nie mają wątpliwości: samotność jest gorsza i bardziej niebezpieczna od nikotyny!
W zbiorowej świadomości HIV wciąż funkcjonuje jak wyrok – a bliskie relacje z osobami seropozytywnymi mogą budzić obawę prowadzącą do budowania dystansu. Tymczasem z HIV można nie tylko żyć, ale też spełniać się w różnorodnych rolach - rodziców, pracowników, przyjaciół i partnerów.
- Dużo osób dalej myśli, że żyjemy w czasach filmu Filadelfia, czyli 30 lat temu - mówi Magdalena Glewicz, uczestniczka kampanii "Żyję z HIV". - Aktualny stan wiedzy medycznej i na temat leczenia jest tak rozwinięty, że to co m0żemy zobaczyć w f tym filmie to jedynie historia. Jednak nieprawdziwe stereotypy wciąż funkcjonują, że trzeba mieć osobne naczynia, osobną łazienkę - dodaje
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Magdalena Glewicz i Tomek Siara (Fundacja Edukacji Społecznej)
Data emisji: 11.06.2024
Godzina: 16.40
dm