Reklama

reklama

Polscy samarytanie. Czy chęć pomagania innym to polska cecha narodowa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy samarytanie. Czy chęć pomagania innym to polska cecha narodowa?
Wolontariusze z organizacji "Lekarze bez Granic" z pomocą w Chersoniu w Ukrainie. Foto: shutterstock / Drop of Light

Jak pokazuje "Barometr Humanitarny 2024" Lekarzy bez Granic, Polacy wciąż są gotowi pomagać innym. W badaniu przeprowadzonym w lutym i marcu 2024 aż 85 procent ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy choć raz zaangażowało się w aktywność dobroczynną. 

  • "Barometr Humanitarny" to cykliczne badania opinii, jakie Lekarze bez Granic prowadzą w Polsce na temat postaw humanitarnych Polek i Polaków oraz ich zaangażowania w pomaganie innym.
  • Poziom zaangażowania w różne formy pomocy nieco spadł od zeszłego roku, ale ciągle utrzymuje się na dużo wyższym poziomie niż przed inwazją na Ukrainę w lutym 2022 roku.
  • Lekarze bez Granic to międzynarodowa organizacja pozarządowa utworzona w 1971 roku przez grupę francuskich lekarzy i dziennikarzy. Wychodzi z założenia, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej, że to prawo jest ważniejsze niż granice państwowe.

Polacy lubią pomagać. Najchętniej wspierają walkę z głodem, zdrowie i leczenie chorych oraz walkę ze skutkami katastrof naturalnych. Od czasów inwazji Rosji na Ukrainę to "pomocowe zaangażowanie" naszych rodaków jest wyższe, niż było przed 2022 rokiem. 


Wśród Polaków nie słabnie chęć pomagania 

W tegorocznym badaniu 85 procent osób zadeklarowało zaangażowanie w pomoc humanitarną. To wynik bardzo zbliżony do zeszłorocznego (87 procent), kiedy badanie pokazało skokowy wzrost aktywności pomocowej, aż o 30 procent względem wcześniejszego roku.


Najczęściej czytane

- Nasza chęć pomocy w tym roku jest nadal bardzo mocna -  mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce. - Jak robiliśmy badanie w zeszłym roku, czyli patrzyliśmy, ile osób w poprzednich 12 miesiącach chciało pomóc, to mieliśmy do czynienia z ogromnym skokiem. Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu z nas zaczęło pomagać. W tym roku odnotowaliśmy jednak bardzo przybliżony wynik. Chcielibyśmy, aby to była trwała zmiana, która się utrzyma. Widzimy nie tylko wojnę w Ukrainie, ale dostrzegane są także inne kryzysy humanitarne. Polskie społeczeństwo jest gotowe i ma pełen potencjał, aby okazywać empatię - dodaje.     

 

Młodzi pomagają najchętniej

Jak wynika z badania "Barometr Humanitarny 2024", najmłodsze osoby częściej angażowały się w aktywne formy pomocy. W grupie wiekowej 18-24 lat w ciągu ostatniego roku 23 procent oddało krew, 24 procent brało udział w wydarzeniu charytatywnym, a 20 procent w wolontariacie.

- To jest dobra wiadomość, że dużo młodych osób angażuje się w pomaganie - kontynuuje Draginja Nadażdin. - Jeżeli chodzi o regularne wsparcie, to młodzi ludzie są bardziej przyzwyczajeni do tego, że mogą to robić przez naszą stronę internetową czy też przez strony innych organizacji. To działa podobnie jak subskrypcja innych platform. Jednak dużo młodych osób deklaruje też gotowość do działania i poświęcania swojego czasu na pomaganie. Widzimy też, że są grupy, które tradycyjnie wzbudzają większą empatię. Są to na przykład dzieci - dodaje. 


Posłuchaj

12:28
Polscy samarytanie (Program Środka / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Draginja Nadażdin (Lekarze bez Granic) 
Data emisji: 17.06.2024
Godzina emisji: 13.21

dm/wmkor

Polecane