Rola komarów w przyrodzie. Czy możemy spojrzeć na nie łaskawszym okiem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rola komarów w przyrodzie. Czy możemy spojrzeć na nie łaskawszym okiem?
Komary i ich rola w przyrodzie Foto: Shutterstock/Achkin

Przełom czerwca i lipca to w przyrodzie czas komarów. I choć są dla człowieka uciążliwe i mogą przenosić groźne choroby, to w przyrodzie są niezbędne.

  • Na świecie znanych jest prawie 3500 gatunków komarów.
  • W Polsce żyje około 50 gatunków komarów.
  • Niektóre gatunki tropikalnych komarów mogą przenosić choroby, m.in. malarię, żółtą febrę czy dengę.    

Komary nie należą do zwierząt, które ludzie darzą szczególnym sentymentem. Ich bolesne ukąszenia sprawiają, że stosujemy różne metody, aby się ich pozbyć. Czy słusznie? 


Czy można polubić komary?

W związku z niechęcią do komarów i traktowaniem ich jako wyjątkowo uciążliwych często zapominamy o tym, jaka jest ich rola w przyrodzie. A jest ona niebagatelna. Komary są m.in. pożywieniem dla ptaków, ryb i nietoperzy. Mają też udział w zapylaniu roślin.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Dobrego dnia! 09:00 12:00 / Justyna Grabarz MM Trójka POISKIEBADIO Początek wakacji to czas komarów. choć są dla człowieka uciążliwe i mogą przenosić groźne choroby, to w przyrodzie są niezbędne. Zapylają rośliny, są pożywieniem dla ptaków inietoperzy, a ich larwy oczyszczają wody stojące naszym gościem będzie prof. Piotr Tryjanowskiz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”

- Postrzeganie tego, czy jakiś gatunek jest pożyteczny czy szkodliwy, to tylko wizja ludzi - mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Każdy gatunek ma swoje miejsce w ekosystemie i nie inaczej jest z komarami. To nie jest tak, że ich podstawową funkcją jest kąsanie nas i przeszkadzanie nam w letnim wypoczynku. Larwy komarów mają znaczenie dla filtrowania wody, są pokarmem ryb i płazów żyjących w wodzie. W tym obiegu materii w systemach wodnych komary są niezwykle pożądane. Bez nich nie mielibyśmy kumaków czy traszek. Samce niektórych komarów biorą udział w zapylaniu roślin, przenosząc pyłek. Dorosłe owady to także pokarm dla ptaków czy nietoperzy. Gdyby nie komary, to nie byłoby jaskółek czy jerzyków - dodaje. 

Czytaj także 


Jak chronić siebie przed komarami i komary przed nami? 

- O globalnych metodach z wykorzystaniem insektycydów powinniśmy zapomnieć - kontynuuje Piotr Tryjanowski. - Możemy chronić się przed komarami w sposób biologiczny i indywidualny. Możemy wspierać rozwój organizmów, które pozwalają nam eliminować nadmiar komarów, a więc jaskółek, jerzyków czy nietoperzy. Zakładanie budek lęgowych czy ochrona tych zwierząt są ekologicznymi metodami walki z komarami. Indywidualnie też są ekologiczne repelenty, jak olej z mięty czy olejek z drzewa herbacianego - dodaje.        


Posłuchaj

6:17
Jak polubić komary? (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: prof. Piotr Tryjanowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) 
Data emisji: 17.06.2024
Godzina emisji: 10.20

dm/kormp

Polecane