27 lat Pikniku Naukowego. Robert Firmhofer: ludzka ciekawość jest trwalsza niż trendy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
27 lat Pikniku Naukowego. Robert Firmhofer: ludzka ciekawość jest trwalsza niż trendy
27. Piknik Naukowy odbywa się 15 czerwca na PGE Narodowym w WarszawieFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Pierwsza edycja Pikniku Naukowego odbyła się 14 czerwca 1997 roku. Od tego momentu impreza wciąż się rozrasta; dziś, 27 lat później, to ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. - Kilka lat temu zastanawialiśmy się, czy formuła Pikniku się nie wyczerpuje. (...) Zastanawialiśmy się, czy powinniśmy to zastąpić. Dochodzimy do wniosku, że to byłby błąd - przyznaje dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

  • Za nami 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
  • Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Nie do wiary!"; wzięło w niej udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy.

Pierwsza edycja pikniku obejmowała 13 stoisk, na których o nauce opowiadali przedstawiciele 17 instytucji. Dziś taki wynik niekoniecznie robi wrażenie, jednak 27 lat temu organizatorzy uważali to za duży sukces. Jak wyjaśnia dyrektor Centrum Nauki Kopernik, wielu naukowców nie wyobrażało sobie wtedy opuszczenia murów uczelni i opowiadania o swojej pracy w miejscu publicznym, na imprezie rodzinnej. - To się na szczęście bardzo zmieniło. Dzisiaj już wiemy, że częścią uprawiania nauki jest jej komunikowanie, rozmawianie z publicznością  - opowiada Robert Firmhofer.


- To zarażanie tą pasją ale też tłumaczenie podatnikom, że to, czym zajmują się naukowcy, służy z jednej strony zaspokojeniu naszej ciekawości, a z drugiej tym osiągnięciom, które wykorzystujemy na co dzień mówiąc na przykład do mikrofonu czy poruszając się po świecie - dodaje rozmówca Katarzyny Borowieckiej. - Naukowcy, i słyszałem to bardzo wiele razy, również z tego korzystają. Mogą się dowiedzieć, co różni ludzie sądzą na temat tego, czym oni się zajmują. (...) Jeśli pracuje się na co dzień w laboratorium, nie ma takiego kontaktu - komentuje gość radiowej Trójki.

Piknik Naukowy - impreza dla przedstawicieli każdego pokolenia

Na przestrzeni blisko trzech dekad u organizatorów jakiejkolwiek imprezy mogą pojawić się wątpliwości co do formuły wydarzenia. Nie inaczej było w przypadku Pikniku Naukowego. W pewnym momencie pojawiły się rozważania nad zmianą formuły. - Zastanawialiśmy się czym można to zastąpić i czy powinniśmy to robić. Jednak dochodzimy do wniosku, że to byłby błąd. Widzimy dzisiaj mnóstwo ludzi. Chodzi o to, jak oblężone są te stoiska, to ludzie każdego pokolenia - przyznaje Robert Firmhofer.

Zdaniem dyrektora Centrum Nauki Kopernik ludzka ciekawość jest trwalsza niż wszelkie trendy i moda. Zwraca również uwagę, że nauka i technika odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. - Chcemy być lepiej poinformowani i więcej rozumieć z tego świata, który nas otacza - wyjaśnia. - Myślę też, że po pandemii wszyscy wiemy, że genialnym wynalazkiem są wszelkie formy komunikacji zdalnej, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu.

Czytaj także

- To też miejsce gdzie można przekonać się, że naukowcy mają dobre intencje. To nie są ludzie, którzy szukają pomysłu jak nas podejść, a pracują dla wspólnego dobra. Widzimy to, kiedy spotykamy się z nimi oko w oko - zaznacza gość radiowej Trójki.


Posłuchaj

10:03
27 lat Pikniku Naukowego. Robert Firmhofer: ludzka ciekawość jest trwalsza niż trendy (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 15.06.2024
Godzina emisji: 13.14

qch

Polecane