Po wyborach do PE. Gasiuk-Pihowicz: to dla nas olbrzymia nobilitacja i zobowiązanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Koalicja ma się dobrze. Mamy poczucie, że koalicja jest silna, gdy silne są jej trzy filary, z duchem odpowiedzialności podchodzimy do następnych miesięcy - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). Gośćmi audycji byli również: Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Wanda Nowicka (Lewica).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 i Lewica - 3.

Aleksandra Leo komentowała układ sił w koalicji rządowej po wyborach. - Wieszczenie śmierci Trzeciej Drogi jest zdecydowanie przedwczesne, mieliśmy dwa sukcesy, w wyborach parlamentarnych i wyborach do samorządu, teraz wynik, mówiąc delikatnie, nie jest zadowalający. Liczyliśmy na wynik dwucyfrowy, musimy przeanalizować, dlaczego tak się stało, dlaczego nasi wyborcy, a to już wiemy, nie odpłynęli od nas, oni zostali w domu - stwierdziła i dodała, że osoby odpowiedzialne za kampanię w jej ugrupowaniu powinny ponieść konsekwencje za wynik Trzeciej Drogi.

Kamila Gasiuk-Pihowicz nie kryła zadowolenia z wyniku. - Traktujemy te wybory jako wielki sukces demokratycznej Polski. To pierwsze wygrane wybory od 10 lat, jest to dla nas olbrzymia nobilitacja, ale także zobowiązanie, widać, że Polacy doceniają postawę i działania obecnego rządu. (…) Widzimy, że Polacy potrzebują twardej polityki dotyczącej z jednej strony rozliczeń, ale także pchnięcia pewnych tematów do przodu, jasnej postawy dotyczącej praw kobiet. Dla nas te 37 proc. poparcia to docenienie polityki, którą do tej pory prowadziliśmy, zobowiązanie na przyszłość i poczucie, że musimy w pewnych obszarach jeszcze przyśpieszyć, wyklarować nasze postawy - zaznaczyła.

Wanda Nowicka przyznała, że wynik Lewicy jest poniżej oczekiwań. - Spodziewaliśmy się, że będzie lepiej (…), czeka nas bardzo głęboka analiza tego, co się stało, dlaczego nasz elektorat został w domu lub zagłosował na Koalicję Obywatelską, tu sprawa jest jasna, KO ma politykę o wiele bardziej progresywną, niż kiedyś to miało miejsce (…). Cieszymy się, że postulaty Lewicy są podniesione na tak wysoki poziom, ale oczywiście musimy się doczekać ich realizacji, samymi postulatami długo nie ujedziemy - mówiła.

Anna Gembicka komentowała porażkę wielu, wydawałoby się pewnych, kandydatów PiS, m.in. Karola Karskiego czy Ryszarda Czarneckiego. - To zmiana pokoleniowa i pewien sygnał dla partii, jak powinny w przyszłości wyglądać listy wyborcze, jak my powinniśmy ukierunkować nasze działania. Teraz jest najważniejsze, żeby wyciągnąć z tego wnioski i dopasować nasze działania, dotarcie z przekazem do wyborców, przed kampanią prezydencką, która będzie niesamowicie ważna - zauważyła posłanka.

Błażej Poboży mówił o wyborczej porażce Wojciecha Kolarskiego, tłumaczył, że nie był on obecny w bieżącym nurcie krajowej polityki. Zwrócił także uwagę na wynik wyborczy w stolicy. - Jedną z największych niespodzianek tych wyborów do PE jest to, że PiS uzyskało w Warszawie dwa mandaty, wszystkie analizy wskazały na jeden. Małgorzata Gosiewska i Tobiasz Bocheński uzyskali rewelacyjne wyniki (…). To tylko pokazuje, że jeśli listy są dobrze skonstruowane w sposób - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - rywalizacyjny, to pozwala osiągać dobre rezultaty - stwierdził.

Witold Tumanowicz komentował wynik swojego ugrupowania. - Nasi wyborcy widzą, że jesteśmy tą partią, która wiarygodnie walczy z absurdami unijnymi, m.in. Zielonym Ładem, antyrozwojową polityką klimatyczną, kwestią szaleńczej dekarbonizacji, która idzie w poprzek zapotrzebowaniu Polski na energetykę. O Zielonym Ładzie mówiliśmy o tym, zanim to było modne - stwierdził poseł, który zwrócił uwagę na poparcie, jakie jego ugrupowanie uzyskało wśród najmłodszych wyborców.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

1:15:11
Politycy o wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Audycja: Śniadanie w Trójce

Prowadząca: Renata Grochal

Goście: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska), Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Wanda Nowicka (Lewica)

Data emisji: 15.06.2024

Godzina emisji: 9.05

Trójka/ka

kormp

Polecane