27. Piknik Naukowy. Trójka na stadionie PGE Narodowy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
27. Piknik Naukowy. Trójka na stadionie PGE Narodowy!
Tym razem Katarzyna Borowiecka zaprosiła na audycję "Wszystko wszędzie teraz" z 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Tym razem Katarzyna Borowiecka zaprosiła słuchaczy na stadion PGE Narodowy w Warszawie. W sobotę (15.06) zorganizowano tam 27. Piknik Rodzinny Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznej edycji imprezy to "Nie do wiary!", a część niewiarygodnych eksperymentów i wynalazków zaprezentowaliśmy podczas specjalnego wydania audycji "Wszystko wszędzie teraz".

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia odbył się w sobotę (15.06) w godz. 11.00-20.00. W tegorocznym Pikniku wzięłó udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy przygotowali specjalne strefy tematyczne, umożliwiające poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków.


W "Strefie Twórców" było można budować, konstruować i majsterkować, a także znaleźć wiele pomysłów i inspiracji do samodzielnego tworzenia; w "Strefie Przyszłości" zobaczyliśmy z kolei wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie, w tym najnowsze odkrycia naukowców. "Strefa Organizatorów" umożliwiła zapoznanie się z listą wystawców, instytucji oraz atrakcji, a w "Strefie Cywilizacji" znajdą się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją i naukami społecznymi.

Nie można zapomnieć również o "Strefie Kultowych Eksperymentów" - to najpopularniejsze eksperymenty i doświadczenia: ciekły azot, suchy lód, para, piana i kolory. "Strefa Rodzinna" to z kolei atrakcje dla najmłodszych uczestników, na których czekało wiele aktywności rozbudzających ciekawość; ponadto w "Strefie Zdrowia" opowiedzieliśmy o odkryciach naukowych zmieniających oblicze medycyny i nowatorskich metodach leczenia wielu chorób.

Z uczelni w plener. "Częścią uprawiania nauki jest komunikowanie"

Pierwsza edycja Pikniku Naukowego odbyła się 14 czerwca 1997 roku. Impreza obejmowała wtedy 13 stoisk, na których o nauce opowiadali przedstawiciele 17 instytucji. Choć dziś ta liczba może nie być imponująca, wtedy uważano to za sukces. - Nie tak łatwo było przekonać naukowców, że to poważne przedsięwzięcie. Wielu naukowców uważało, że ich miejsce jest za katedrą, na uczelni, a nie w publicznym miejscu, w podkoszulku, robiąc jakieś śmieszne pokazy - wspomina dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. - Dzisiaj już wiemy, że częścią uprawiania nauki jest jej komunikowanie, rozmawianie z publicznością - dodaje.


Posłuchaj

10:03
27 lat Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Opowiada i wspomina Robert Firmhofer (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z odległej galaktyki do Warszawy

Spacerując po terenie 27. Pikniku Naukowego, można było natknąć się również na znane twarze. A w niektórych przypadkach raczej kopuły - pod stadionem PGE Narodowy pojawiła się bowiem replika droida R2-D2 z uniwersum Gwiezdnych wojen. Słynny robot został odwzorowany w skali 1:1 przez specjalistów z Polsko-Japońskiej Akademii Nauk Technik Komputerowych. - Szukaliśmy czegoś fajnego. (...) Dzisiaj on przede wszystkim pokazuje algorytm znajdowania twarzy - opowiada Maciej Maciejewski, opiekun RoboLab Polsko-Japońskiej Akademii Nauk Technik Komputerowych.


Posłuchaj

6:17
Roboty i inne atrakcje od Polsko-Japońskiej Akademii Nauk Technik Komputerowych (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Łóżko-platforma i inne patenty z przeszłości

W trakcie pikniku można było zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami naukowców, ale również z wynalazkami z przeszłości. Urządzenia skonstruowane na podstawie starych patentów pojawiły się na stanowisku Stowarzyszenia Merkury. To między innymi specjalna platforma obrotowa przeznaczona dla kobiet rodzących oraz taksometr ze starożytności. O wynalazkach i działalności stowarzyszenia opowiedzieli Kasia Łabęda i Jędrek Weinert.


Posłuchaj

6:44
Stowarzyszenie Merkury i wynalazki z przeszłości (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także

Z nieco bardziej niecodziennych propozycji Stowarzyszenia Merkury można jeszcze wymienić XIX-wieczne okulary pryzmatyczne. Są o tyle wyjątkowe, że pozwalają czytać na leżąco. - Wykorzystują pryzmaty w swojej konstrukcji, które kierują nasz wzrok o 90 stopni. Mimo iż patrzymy w przód widzimy to, co jest na dole. Okulary wynaleziono z myślą o osobach, które leżą w łóżku - opowiada Maria Kończewicz.


Posłuchaj

7:15
Patrzymy na świat przez okulary dla leżących (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Reksio i łazik marsjański, czyli Politechnika Śląska na 27. Pikniku Naukowym

Ogromnym zainteresowaniem w plenerowym studiu Trójki cieszył się Reksio. To jednak nie słynny zwierzak z kreskówki, a robotyczny pies. A dokładniej platforma mobilna wykorzystywana przez Studenckie Koło Naukowe IMEC Politechniki Śląskiej. Po dwóch latach studenci rozpoczęli roboterapię z jej udziałem. - Dzieci, z którymi pracujemy, tak go nazwały, stąd też nazwa projektu - opowiada Julia Nowak z koła IMEC, która wraz z Danielem Ślusarzem odwiedziła Trójkowe studio. Na stoisku Politechniki Śląskiej z kolei można było znaleźć jeszcze interaktywne urządzenia terapeutyczne, drony czy... gitary.


Posłuchaj

6:39
O naukowej działalności studentów Politechniki Śląskiej (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uwagę uczestników Pikniku przykuwał również łazik marsjański stworzony przez studentów Politechniki Śląskiej. Pojazd wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją - czterokołowiec powstał prawie w całości z materiałów kompozytowych, co zapewnia mu małą wagę i dużą wytrzymałość. O łaziku i możliwościach, jakie daje, w rozmowie z Katarzyną Borowiecką opowiedzieli Jakub Gurgul i Andrzej Jałowiecki.

Przy okazji zapytaliśmy ekspertów o naszą przyszłość w dobie rozwoju sztucznej inteligencji. - To ciekawe narzędzie, które odpowiednio wykorzystane na pewno będzie przynosiło mnóstwo korzyści. (...) Aczkolwiek trzeba wziąć poprawkę, że wiele tych algorytmów, które mają dopisek AI, to tak naprawdę bardzo proste algorytmy, które z prawdziwą sztuczną inteligencją nie mają wiele wspólnego - ocenia Andrzej Jałowiecki.


Posłuchaj

8:39
Niezwykły łazik marsjański Politechniki Śląskiej (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z PIKNIKU NAUKOWEGO:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: Wszystko wszędzie teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 15.06.2024
Godziny emisji: 13.00-15.00

qch/kormp

Polecane