Spór o legalność KRS. Prezes Iustitii: to schizofreniczna sytuacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o legalność KRS. Prezes Iustitii: to schizofreniczna sytuacja
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia Krystian MarkiewiczFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Bez ustawy można zatrzymać działalność nielegalnego organu, tak powinno być w każdym państwie. Zupełnie czymś innym jest powołanie, i tu już jest potrzebny udział pana prezydenta, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w radiowej Trójce prof. Krystian Markiewicz (prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia).

Ustawa dotycząca Krajowej Rady Sądownictwa przewiduje, że sędziów-członków KRS znów będą wybierać sędziowie, a nie, jak obecnie, Sejm.

Senat wprowadził jednak do niej poprawkę, która znosi zakaz startu w wyborach do KRS sędziów wybranych i awansowanych po 2018 roku, określanych przez polityków koalicji rządowej mianem "neosędziów". Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"Niestety neo-KRS cały czas działa"

- Mamy pewne kłopoty, jest wrażenie, jakbyśmy buksowali w miejscu, niestety neo-KRS cały czas działa, produkcja neosędziów cały czas działa, PiS-owscy rzecznicy dyscyplinarni jak byli, tak są. Oczywiście nie brakuje sukcesów. Jeśli chodzi o działalność na polu międzynarodowym trudno nie bić braw - zaznaczył.

Gość audycji zauważył, że potrzebne są bardziej zdecydowane działania. - Mam analizy prawne, które powiadają, że rzeczników dyscyplinarnych trzeba odwołać, prezesów sądów trzeba odwołać, nie patrząc na neo-KRS i kolegia prezesowskie, które Ziobro stworzył. Wtedy rzeczywistość byłaby zupełnie inna, pewnie po dwóch miesiącach mielibyśmy to wszystko za sobą i dziś nie dyskutowalibyśmy, czy można wszcząć postępowania dyscyplinarne wobec osób, które niszczyły praworządność, bo to byłoby już robione - argumentował.

"Oczekiwałbym, żeby orzeczenia sądów były wykonywane"

Posłuchaj

26:59
Prezes Stowarzyszenia "Iustita" o senackiej poprawce dotyczącej KRS (Bez uników)
+
Dodaj do playlisty
+

Prokuratura Krajowa poinformowała w środę, że jej wydział spraw wewnętrznych wszczął śledztwo w sprawie 20 sędziów, członków Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 roku. Zarzuca się im przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego.

Czytaj również:


***

AudycjaBez uników
ProwadzącaRenata Grochal
Gość: Krystian Markiewicz
Data emisji: 14.06.2024
Godzina emisji: 08.13

IAR/Trójka/ka/wmkor

Polecane