Kto i ile zapłaci pracownikowi za "chorobowe"? Ministerstwo planuje rewolucyjne zmiany
2024-06-12, 19:06 | aktualizacja 2024-06-12, 21:06
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w zasadach wypłaty pracownikom "chorobowego". Jeśli wejdą one w życie, to wynagrodzenia dla pracowników na zwolnieniu będą wynosić 90, a może nawet i 100 procent, a ich koszty poniesie ZUS.
- Obecnie pracownik będący na "chorobowym" otrzymuje 80 procent wynagrodzenia i do 33. dnia wypłaca je pracodawca. Dopiero później – ZUS.
- Wg propozycji ministerialnych, wypłata 90 bądź 100 procent pensji podczas "chorobowego" miałaby nastąpić już od pierwszego dnia zwolnienia. Pochodziłaby z kasy ZUS.
Nie karać pracowników ani pracodawców
Jeżeli planowane zmiany wejdą w życie, a zasugerowała to w wywiadzie dla jednej z gazet ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, to będzie to spełnienie kolejnych obietnic wyborczych, składanych przez obecną koalicję rządową. – Jest dla nas jasne, że za chorowanie nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. A dzisiaj obie strony są karane – stwierdziła.
Z takiego rozwiązania powinni być więc zadowoleni zarówno pracownicy, bo będą mieli więcej pieniędzy, jak i pracodawcy, bo budżet firmy nie będzie obciążony. – To jest dobre rozwiązanie, tym bardziej, że w ostatnich latach przedsiębiorcy obserwowali jedynie wzrost kosztów z roku na rok, nie mówiąc o rosnących wynagrodzeniach – potwierdza prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.
Czy ZUS wytrzyma obciążenie?
Mimo to okazuje się jednak, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy nie do końca są przekonani do tej zmiany. Dlaczego? Okazuje się, że chodzi o sytuację finansową ZUS, która i tak jest już mocno nadwyrężona. I dodatkowego obciążenia instytucja ta może już po prostu nie wytrzymać. – Jakie będą skutki takiego rozwiązania? Ewidentnie albo wzrost składki na ubezpieczenie chorobowe, albo trudny do przewidzenia wzrost deficytu funduszu chorobowego w ZUS-ie – wskazuje Renata Górna, przedstawicielka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Przeczytaj także
- Czterodniowy tydzień pracy – kiedy zostanie wprowadzony w Polsce?
- Krótszy tydzień pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu? Resort rodziny ma pierwsze analizy
- Depresja Polaków plagą dla gospodarki. Wielomiliardowe straty
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 12.06.2024
Godzina emisji: 18.19
pr/wmkor