Grzegorz Rosiński: polski mistrz komiksu. Startuje wielka retrospektywna wystawa jego twórczości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Rosiński: polski mistrz komiksu. Startuje wielka retrospektywna wystawa jego twórczości
Wystawa ""Grzegorz Rosiński w ilustracjach" w warszawskim PKiN-ie potrwa do 8 wrześniaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

"Kapitan Żbik", "Thorgal", "Yans", "Szninkiel" – te tytuły sprawiają, że serce fanów komiksów biją szybciej. A łączy je nazwisko twórcy, Grzegorza Rosińskiego, polskiego rysownika, grafika, malarza. Już od najbliższego weekendu w warszawskim PKiN-ie będzie można zobaczyć dużą, retrospektywną wystawę poświęconą jemu i jego twórczości.

  • Wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" w Sali Skłodowskiej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 8 września.
  • Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 400 obiektów opowiadających o życiu i  twórczości artysty. Wśród nich oryginalne plansze z różnych serii, a także ilustracje książkowe.

Grzegorz Rosiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców komiksu europejskiego. Zaczynał od polskich komiksów "Kapitan Żbik" (1968-1972) i "Pilot śmigłowca" (1974-1976). Wraz z belgijskim pisarzem i scenarzystą Jeanem Van Hammem w 1977 stworzył kultową serię "Thorgal". Wspólnie byli także twórcami wielokrotnie nagradzanego "Szninkiela" (1987) oraz głośnego "Westernu" (2001). Wraz z innym scenarzystą, André-Paulem Duchâteau, stworzył pierwszych sześć tomów "Yansa" (1980-1992). W dorobku ma również m.in. czterotomową "Skargę Utraconych Ziem" (1992-1998) oraz "Zemstę hrabiego Skarbka" (2004-2005). Od roku 1982 mieszka w Belgii.

Od małych zeszytów do dużych obrazów

– Na tych tysiącu metrach Sali Skłodowskiej będzie pokazanych ponad 400 bardzo różnych prac, w tym ok. 30 dużych obrazów. Nazywam "obrazem" to, co jest malowane przez mojego ojca na płótnie, ale to są właściwie duże ilustracje – opowiada Piotr Rosiński, syn Grzegorza Rosińskiego, a zarazem kurator wystawy. – Ponad 100 różnych plansz komiksowych: od małych komiksów, które były rysowane w zeszytach szkolnych, do bardzo dużych, kolorowych ostatnich plansz "Thorgala". Poprzez różne czarno-białe do "Kapitana Żbika", "Szninkla", "Hrabiego Skarbka", "Yansa" oczywiście też. Ogromna ilość ilustracji książkowych: od lat 60. do dzisiaj – wylicza.

– Chciałem pokazać cały "making off", proces powstawania, czy też raczej myślenia nad tworzeniem takich prac; pokazuję więc szkice i szkicowniki – dodaje.

Trudny do zaszufladkowania

Prezentowany zbiór jest ogromny i wciąga oglądających. Od samego początku wiadomo, że nie jest to wystawa na godzinę zwiedzania. – Dla twórcy komiksów, ilustracji właściwie jest mało istotne, do jakiej kategorii ktoś go zalicza – po prostu robi tyle, ile ma w sobie, w sercu i duszy. I od czasu do czasu zderza się ze światem zewnętrznym, który go szufladkuje – tłumaczy rozmówca Radosława Nałęcza. – Mój ojciec robił wszystko, więc jest bardzo trudny do zaszufladkowania. Głównie określa się go jako twórcę komiksów, ale wystawa pokazuje, że nie tylko do tego się ogranicza: liznął wszystkie techniki, wszystkie media. I bardzo trudno jest pokazać taki rozmach i rodzaj entuzjazmu do sztuki – wskazuje.

– Czuję duży niedosyt, że ta sala ma tylko 1000 m2: chętnie bym zajął cały Pałac Kultury, tyle mam do pokazania. To, co widać, to jest tylko wierzchołek góry lodowej – zapewnia.

Przeczytaj także


Emerytura? Nie wierzę

W dokumentalnym filmie "Ja, Rosiński", który miał premierę podczas tegorocznego, 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, padła sugestia, że Grzegorz Rosiński przeszedł na emeryturę. – Nie wierzę w to, w związku z tym traktuję go, jakby był pełnoprawnym, aktywnym kolegą, artystą. I, prawdę mówiąc, ciągle od niego czegoś oczekuję. Ale też on oczekuje ode mnie, że ja czegoś oczekuję. W związku z tym ciągle udaje nam się zachować wspólną aktywność – komentuje ze śmiechem Piotr Rosiński.

Ja, Rosiński - Trailer/YouTube KrakowFilmFestival


Posłuchaj

14:25
Wystawa ""Grzegorz Rosiński w ilustracjach" rusza już w najbliższą sobotę (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Piotr Rosiński (syn Grzegorza Rosińskiego, kurator wystawy "Grzegorz Rosiński w ilustracjach")
Data emisji: 12.06.2024
Godzina emisji: 13.25

pr/wmkor

Polecane