Reklama

reklama

Festiwal Dwa Brzegi ma 18 lat! – Będzie ciekawie, bo już wszystko nam wolno – zaprasza Grażyna Torbicka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Dwa Brzegi ma 18 lat! – Będzie ciekawie, bo już wszystko nam wolno – zaprasza Grażyna Torbicka
Już po raz 18. w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu odbędzie się Festiwal Filmów i Sztuk Dwa BrzegiFoto: Shutterstock/PaulSat

Jak ten czas płynie: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest już pełnoletni! I po raz18. organizatorzy zapraszają do malowniczego Kazimierza Dolnego i równie urokliwego Janowca na spotkanie z filmami i twórcami, ale także z muzyką, sztukami plastycznymi, literaturą. To już za trochę ponad sześć tygodni, na przełomie lipca i sierpnia.

  • 18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki PNB Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i Janowcu w dniach 27 lipca – 4 sierpnia.
  • Wśród tegorocznych gości festiwalowych znajdą się Jadwiga Jankowska-Cieślak, Daniel Olbrychski, Dorota Kędzierzawska oraz Francesco Cataluccio.

– Zespół, który tworzy Festiwal Dwa Brzegi oczywiście się zmieniał, fluktuował, są już też "dwubrzegowe" kolejne pokolenia, ale ten trzon jest od lat, od 2007 roku. I cieszymy się tym, co robimy. Były bardzo różne okresy: załamania, trudne chwile, ale jednak nie poddawaliśmy się, co nas oczywiście umocniło – mówi Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi, związana z nim od początku.

Festiwalowe dzieła z całego świata

Jednym z najbardziej obleganych punktów jest "Świat pod namiotem", prezentujący festiwalowe filmy z całego świata. – To jest ta sekcja, która prezentuje najnowsze produkcje, filmy, które miały swoje premiery w latach 2023 i, w większości, 2024. To są filmy z festiwali, które już się w tym roku odbyły, przede wszystkim z Cannes – zapowiada Trójkowa gościni. Jednocześnie zastrzega, że nie zostanie pokazany tegoroczny zdobywca Złotej Palmy, komediodramat "Anora". – Bo chociaż widzisz film, zakochujesz się w nim i chcesz, aby został pokazany na Twoim festiwalu, to nie jest takie proste, bo jest związane z ogólnym planem nie tylko polskiego dystrybutora, ale także producenta, który ma do niego prawa. "Anora" przed jesienią nie będzie dostępna na żadnym festiwalu – tłumaczy.

– W wielu wypadkach, dzięki dobrej współpracy z polskimi dystrybutorami, udaje nam się pozyskać tytuły, które były w Cannes w głównym konkursie lub w sekcji "Un Certain Regard". Teraz jest najgorętszy czas, kiedy dopinany jest program i podpisywane są umowy licencyjne: dopóki tego nie zamkniemy, nie mogę podać konkretnych tytułów – dodaje.

Meandry kariery i konsekwencje decyzji

Gościem tegorocznej edycji Festiwalu Filmów i Sztuk BNP Paribas Dwa Brzegi będzie znakomita aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak. Wśród pokazywanych filmów z jej udziałem będzie "Inne spojrzenie" Károlya Makka który przyniósł jej aktorską Złotą Palmę. Ten film, który na swoja premierę czekał bardzo długo, mógł być początkiem wspaniałej kariery międzynarodowej. Jednak tak się nie stało z uwagi na czasy w których powstał. – Myślę, że ten temat też powróci podczas naszych spotkań: jak rozwijasz swoją karierę i jak różne są sytuacje, które w życiu dają ci szanse, żeby wyruszyć w świat. I rezygnujesz z nich świadomie – jeśli tak, to dlaczego – lub takie są okoliczności – zapowiada rozmówczyni Tomasza Żądy.

Przeczytaj także


Emigranci i Gombrowicz

Jednym z ważnych tematów tegorocznych "Dwóch Brzegów" będzie emigracja. – Tutaj, w retrospektywie zagranicznej mamy Josepha Loseya, który wyemigrował z USA, bo  się znalazł na "czarnej liście Hollywood". Tułał się poświecie, by osiąść w Anglii, gdzie stworzył swoje największe filmy: "Służący", "Posłaniec", "Wypadek" i "Pstrąg", gdzie jedną z głównych ról u boku Isabelle Huppert zagrał Daniel Olbrychski. I to on właśnie otworzy sekcję filmową Josepha Loseya – ogłasza Grażyna Torbicka. Przypomina zarazem, że emigrantem artystycznym był również Witold Gombrowicz, którego 120 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. – Będziemy rozmawiać o Gombrowiczu. Pokażemy też bardzo ciekawy paradokument "Powrót" zrealizowany przez Andrzeja Wolskiego, bliskiego znajomego pani Rity Gombrowicz, który przyjeżdża do nas z Paryża. W nim Andrzej Seweryn czyta fragmenty dzienników Gombrowicza znajdując się w Vence na Lazurowym Wybrzeżu, miejscowości w której pisarz spędził ostatnie lata życia – opowiada.

– Będzie także ciekawa, mam nadzieję, rozmowa na temat takiej emigracji artystycznej, w której weźmie udział włoski pisarz i tłumacz Francesco Cataluccio. To on przetłumaczył na język włoski większość dzieł Gombrowicza, napisał też bardzo ciekawe teksty na temat jego twórczości – wskazuje.


Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Filmów i Sztuk BNP Paribas Dwa Brzegi można znaleźć na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych.


Posłuchaj

14:34
Festiwal Filmów i Sztuk Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu już po raz 18. (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gościni: Grażyna Torbicka (Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas  Dwa Brzegi)
Data emisji: 11.06.2024
Godzina emisji: 13.34, 13.43

pr

Polecane