Wynagrodzenia dla nauczycieli za wycieczkę szkolną? "Kolejne rządy nie regulują tej sprawy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wynagrodzenia dla nauczycieli za wycieczkę szkolną? "Kolejne rządy nie regulują tej sprawy"
W swoich postulatach ZNP domaga się m.in. wypracowania rozwiązań w zakresie wynagrodzeń dla nauczycieli za wycieczki szkolneFoto: PaulSat/Shutterstock

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wynagradzanie nauczycieli za wyjazd na wycieczkę szkolną. Jak twierdzą to nie są wczasy, a duża odpowiedzialność i praca od świtu do nocy. To tylko jeden z postulatów, jakie przedstawiło ZNP podczas konferencji. - Okazuje się, że w przepisach prawa, w prawie oświatowym i Karcie Nauczyciela jest bardzo wiele luk aksjologicznych - wyjaśnia wiceprezeska ZNP Urszula Woźniak.

  • Przedstawiciele ZNP przedstawili postulaty ws. zmian w prawie praw pracowniczych obejmujących nauczycieli.
  • Związkowcy domagają się m.in. wypracowania rozwiązań w zakresie wynagrodzeń dla nauczycieli za wycieczki szkolne.

Postulaty ZNP przedstawiono podczas poniedziałkowej (10.06) konferencji. Jak wyjaśnia Urszula Woźniak, powstały one na podstawie przeprowadzonej kwerendy i najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego, jak również interwencjami Rzecznika Praw Obywatelskich. To miało wykazać wiele luk w przepisach. - Powodują one, że nauczyciele w swojej pragmatyce zawodowej są nierówno traktowani w stosunku do innych zawodów - tłumaczy wiceprezeska ZNP.

Problemy dotyczą między innymi wynagrodzeń za wycieczki i rozliczanie godzin ponadwymiarowych. - Tę reakcję spowodowała wypowiedź pani ministry, która wprowadziła nowe programy "Kto ty jesteś? - Polak mały" i "Podróże z klasą". Te wycieczki będą prawie w stu procentach dofinansowywane dla uczniów. A my się pytamy: gdzie w tym wszystkim jest nauczyciel? Kolejne rządy od dwudziestu lat nie regulują tej sprawy - zaznacza rozmówczyni Roberta Grzędowskiego.

Najczęściej czytane

Nauczyciel - pracownik uniwersalny

- Musimy wiedzieć, że nauczyciel to osoba, która ma pracę bardzo niejednolitą. Mamy trochę definiowalne zadania nauczycieli, które on wykonuje i zwracamy na nie uwagę, na przykład zajęcia dydaktyczne. On prowadzi lekcje, ale jednocześnie opiekuje się dziećmi; to już schodzi na dalszy plan. Albo kiedy pracuje w świetlicy na pierwszy plan wychodzą jego działania opiekuńcze. A te dydaktyczne, które też przecież muszą się gdzieś dziać, są inaczej rozliczane - zwraca uwagę Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. - To też jest inaczej rozliczane. Nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie na przykład za 18 godzin dydaktycznych, albo za 26 godzin jeśli jest opiekunem. Ale nauczyciel odpowiada zawsze za zdrowie i życie dziecka. I to jest jego najważniejsze zadanie - dodaje gość radiowej Trójki.

Jak wyjaśnia dyrektor SP25, nauczyciel przy każdym wyjściu z uczniami poza teren szkoły bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Jego praca jest natomiast wykonywana w ramach obowiązków ogólnych, zgodnie z ustaloną pensją czy liczbą godzin do przepracowania. - Wycieczki nie zawsze, a najczęściej w ogóle mają się nijak do tego, ile czasu ten nauczyciel powinien spędzić w szkole. Często wybiegają one poza ten czas - opowiada Tomasz Ziewiec. - Nawet jeśli uczniowie jadą w autokarze, nauczyciel cały czas za nie odpowiada - zaznacza.

- Odpowiedzialność jest olbrzymia. Kto mówi, że nauczyciel jedzie na wycieczkę i przy okazji sobie odpocznie, nie ma racji. Odpoczywają ci, którzy w tej wycieczce uczestniczą - komentuje dyrektor. Warto przy okazji pamiętać, że to nauczyciel jest też odpowiedzialny za organizację całej wycieczki - od planowania, przez zebranie zgód od rodziców, po wpłacanie zaliczek.

"Chodzi nam o kompleksowe rozwiązania"

W odpowiedzi na przedstawione postulaty ministra edukacji Barbara Nowacka powołała zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Ma on, wspólnie z ZNP, wypracować rozwiązania dla problemów zgłoszonych przez związkowców. - Chodzi nam o kompleksowe rozwiązania. Zrobiliśmy kwerendę po przepisach. Spotykamy się z nauczycielami, określiliśmy grupy robocze, które mają wypracować konkretne zapisy prawne i rekomendacje - zapowiada Urszula Woźniak.


Posłuchaj

12:37
Wynagrodzenia dla nauczycieli za wycieczkę szkolną? "Kolejne rządy nie regulują tej sprawy" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Goście: Urszula Woźniak (wiceprezeska ZNP), Tomasz Ziewiec (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie)
Data emisji: 11.06.2024
Godzina emisji: 7.14

qch

Polecane