27. Piknik Naukowy. Łazik marsjański polskiej konstrukcji na Narodowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy pojawi się na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
  • Tegoroczny Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 15 czerwca, na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Dobrego dnia! 09:00 09:00-12:00 09:00-12:00/JustynaGrabar 12:00 Justyna Grabarz Trójka POLSAE RADIO Czy roboty humanoidalne będą W przyszłościnas naszy domowymi pomocnikami, czy za kilka lat, na ulicach naszych miast będą nas woziły samochody autonomiczne? Tego dowiemy się na 27. Pikniku Naukowym w Warszawie goście: Aleksandra Grzybak łukasz Jóźwik z Koła Naukowego Bekker Team”


W niektórych jeszcze wzbudzają strach, inni się już z nimi zaprzyjaźnili. Współczesne roboty są coraz bardziej autonomiczne i możliwe, że w niedalekiej przyszłości będą mogły skutecznie zastępować ludzi w wykonywaniu wielu czynności. Pierwowzory takich robotów będą zaprezentowane na 27. Pikniku Naukowym. 

Polski łazik marsjański

- Nasza konstrukcja, z której jesteśmy najbardziej dumni, to łazik marsjański - mówi Łukasz Jóźwiak z Koła Naukowego Bekker Team. - Jest on konstruowany przez nas na zawody European Rover Challenge. Jesteśmy obecnie na etapie kwalifikacji do tych zawodów, które odbędą się we wrześniu w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej - dodaje.

- Ten łazik marsjański to moje oczko w głowie - mówi Aleksandra Grzybek z Koła Naukowego Bekker Team. - Jego podstawową funkcją jest to, że jeździ. Posiada też ramię manipulatora, może podnieść coś z ziemi i gdzieś to przewieźć. Ma też zamontowaną wiertnicę i może pobierać próbki gleby. Wszystko spinamy w całość, tak aby miał możliwość pracy autonomicznej - dodaje.

"Nie do wiary!"

Tegorocznym motywem przewodnim Pikniku Naukowego jest hasło "Nie do wiary!". Na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Także Koło Naukowe Bekker Team zaprezentuje swoje osiągnięcia.

Czytaj także


- Oprócz naszego łazika marsjańskiego zaprezentujemy także proste elektroniczne układy - kontynuuje Aleksandra Grzybek. - Będzie można spróbować posterować silnikiem. Będziemy mieć także skaner otoczenia, który na żywo wizualizuje otoczenie. Będzie można zobaczyć, jak to działa i jaki jest tego efekt. Jak wygląda mapa otoczenia, która nie jest zwyczajnym obrazem z kamery - dodaje.      

Piknik odbędzie się w godz. 11.00-20.00 w sobotę, 15 czerwca, na stadionie PGE Narodowy. Wstęp bezpłatny. 


Posłuchaj

6:07
Roboty na 27. Piknik Naukowym (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Goście: Aleksandra Grzybek i Łukasz Jóźwiak (Koło Naukowe Bekker Team) 
Data emisji: 11.06.2024
Godzina emisji: 10.16

kormp

Polecane