Zostań syreną, spróbuj mermaidingu! Nowy styl pływania podbija cały świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zostań syreną, spróbuj mermaidingu! Nowy styl pływania podbija cały świat
Mermaiding, nazywany też syreningiem, zdobywa coraz większa popularność Foto: Shutterstock/Alexei Vladimir

Monopłetwa, czyli zamiast dwóch mniejszych jedna duża płetwa ukształtowana jak rybi ogon, jest znana od dawna. Teraz jednak, uzupełniona przez sięgający bioder obcisły, błyszczący kostium w stylu glamour, robi niebywałą karierę na całym świecie. Mermaiding uprawiają przede wszystkim kobiety, chociaż próbują w nim sił również mężczyźni, nazywani trytonami.

  • Mermaiding, po polsku nazywany syreningiem, narodził się w Azji i jest jednym z rodzajów pływania w monopłetwie. W tym wypadku jednak kostium sięga aż do bioder i zazwyczaj jest w fantazyjnych kolorach. Również sama płetwa może mieć bardzo różnorodny i wyrafinowany kształt.
  • Wg osób uprawiających mermaiding łączy on w sobie elementy pływania i freedivingu. Pływa się, nurkuje na jednym oddechu, bez żadnego osprzętu, do głębokości mniej więcej 5 metrów.

Wbrew pozorom mermaiding jest sportem bardzo wysiłkowym. Dzięki monopłetwie pływa się o wiele szybciej, ale też wymaga ona użycia o wiele większej liczby mięśni niż przy normalnym pływaniu.

Dla dzieci i dla ich rodziców

Mermaiding początkowo był sportową zabawą dla dzieci, przede wszystkim dziewczynek zafascynowanych "Małą Syrenką" i chcących wyglądać i pływać tak jak ona. Z czasem okazało się jednak, że również mamy chciałyby spróbować pływać jak syrena. I tak narodziła się moda, która szybko opanowała kulę ziemską…

Nie każdy jednak jest przygotowany na przygodę z mermaidingiem. – Umiejętność pływania, ogólne obycie z wodą, umiejętność poruszania się w niej, są bardzo ważne, żeby sprzęt syreny na siebie założyć. Nie każdy jest np. przygotowany na to, że sprzęt syreny będzie związywał nogi – mówią Bożena Herisz i Alicja Graba, instruktorki mermaidingu. I dodają, że wiele osób ma problem z całkowitym zanurzeniem głowy. A przecież syreny pływają pod wodą!

Przeczytaj także:


Kobiece pływanie z gracją

Sposób poruszania, inny niż w przypadku pływania bez płetw czy freedivingu, wymusza monopłetwa, która sprawia, że syrena, aby płynąć, porusza właściwie całym ciałem. Dodatkowo kostium, otulający szczelnie ciało aż do bioder, również trochę waży.

Syreni ogon różni się od sportowej monopłetwy materiałem, z którego jest wykonany, kształtem, sztywnością i efektywnością. – Monopłetwy sportowe są bardziej efektywne, jeśli chodzi o odepchnięcie się od wody, co sprawia, że potrafią być dużo szybsze – przyznają Trójkowe gościnie. I od razu zastrzegają. – Ale w naszym sporcie nie chodzi o to, aby być szybkim: syrena ma się prezentować, pływać z gracją i pomału.


Posłuchaj

8:44
Mermaiding, czyli syrening - nowa styl pływania, która opanowuje świat (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościnie: Bożena Herisz, Alicja Graba (instruktorki mermaidingu)
Data emisji: 8.06.2024
Godzina emisji: 9.37

pr/wmkor

Polecane