Kosmiczna lekcja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmiczna lekcja
Foto: Glow Images/East News

Uczniowie jednej z płockich szkół wzięli udział w nietypowym wydarzeniu edukacyjnym. Dzięki najnowszym technikom mogli bezpośrednio porozmawiać z astronautami przebywającymi na okołoziemskiej orbicie.

Posłuchaj

Kosmiczna lekcja
+
Dodaj do playlisty
+

- Pomysł ma ponad dwa lata. Zainspirował mnie do niego jeden z młodych ludzi, który teraz jest uczestnikiem lekcji – przyznaje Daniel Korzan, nauczyciel akademicki ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Wniosek do społeczności ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) został złożony w grudniu 2009 roku. O wadze całego przedsięwzięcia świadczy fakt, że do poprowadzenia dziesięciominutowej łączności przygotowywano się półtora roku.

- Polega to na tym, że z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę po orbicie okołoziemskiej porusza się stacja kosmiczna, a my próbujemy wcelować w nią antenami, co oczywiście łatwe nie jest, zwłaszcza przy nieodpowiedniej pogodzie. Wysyłamy sygnały i odbieramy taki jakby telefon komórkowy połączony z telefonem satelitarnym. Wszystko przebiega z pozoru zwyczajnie, tyle, że nasz rozmówca jest na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – tłumaczy pomysłodawca.

Według Daniela Korzana, współczesny człowiek bez wiedzy o tym, co dzieje się poza ziemią i wiedzy na temat ludzkiej eksploracji kosmosu nie może czuć się w pełni wykształcony.

Podczas kosmicznej lekcji młodzi pasjonaci nauki mieli okazję zapytać astronautów o ich codzienne życia na pokładzie stacji i przy okazji szlifować język angielski. Dowiedzieli się na przykład, że jedna z kosmonautek w wolnych chwilach gra na irlandzkim flecie, a jej występ można zobaczyć na You Tube.

Uczniom całe przedsięwzięcie bardzo się spodobało. - Lot w kosmos jest teraz niemożliwy, bo NASA nie organizuje ostatnio misji kosmicznych, ale taka stacja… - wzdycha jeden z uczestników.

Daniel Korzan przyznaje, że łączność z przestrzenią kosmiczną jest spełnieniem jego dziecięcych marzeń. Dodaje, że już wkrótce odbędzie się kolejna taka lekcja.

Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaż "Kosmiczna lekcja" przygotowała Ewa Michałowska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Polecane