Sprzątajmy po swoich psach - aby dbać o czystość i uniknąć konsekwencji prawnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sprzątajmy po swoich psach - aby dbać o czystość i uniknąć konsekwencji prawnych
Na spacer z psem warto zabrać woreczek na nieczystości. W ten sposób nie tylko zadbamy o czystość, ale i unikniemy mandatu Foto: ubaru/Shutterstock

"Ja w to wchodzę" - taki napis pojawił się na jednym z osiedli w Szczecinie. To część kampanii zachęcającej mieszkańców do sprzątania po swoich pupilach. Niestety nie każdy o tym pamięta. Za niesprzątanie po psie można jednak zostać ukaranym, więc lepiej na spacerze mieć ze sobą woreczek na to, co pozostawi po sobie czworonóg.

  • Osoba, która nie sprząta po swoim psie, może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości nawet kilkuset złotych.
  • Do sprzątania po swoich pupilach zachęcać mają m.in. akcje społeczne. Ich organizatorzy oceniają jednak, że wciąż jest wiele do zrobienia w tym zakresie.

Dlaczego warto sprzątać po swoim pupilu? Przede wszystkim chodzi o to, żeby podwórka i ulice pozostawały czyste. W ten sposób ani my, ani inne psiaki czy koty, nie wejdą w "niespodziankę" pozostawioną przez jednego z czworonogów. - Myślę, że to też ogranicza w dużym stopniu choroby, które mogą przenosić się w ten sposób - ocenia jedna z rozmówczyń Aleksandry Krawczyk.

Hasło wywieszone na szczecińskim osiedlu nie jest pierwszą inicjatywą w tym zakresie. Niespełna dekadę temu na jednej z ulic w Łodzi zrealizowano akcję społeczną pod hasłem "To nie jest czekolada". - Na bilbordzie obok wizerunku ubrudzonego brązową substancją dziecka widniał napis "Czekolada". Po jakimś czasie ten napis zmienił się na "To nie jest czekolada" z hasłem "Sprzątaj po swoim psie" - opowiada Igor Hanke z agencji odpowiedzialnej za akcję. - Chcieliśmy tym samym zwrócić uwagę na problem społeczny, gdzie właściciele po prostu nie sprzątają po swoich psach - dodaje.

- Dzisiaj, prawie dziesięć lat później, nadal jest jeszcze wiele do zrobienia. W moim odczuciu takie akcje powinny być realizowane cyklicznie - ocenia Igor Hanke.

Nie sprzątasz - płacisz!

Sprzątać po swoim pupilu powinniśmy również z tego powodu, że taki jest nasz obowiązek. W innym wypadku możemy zostać ukarani mandatem. - Każdy, kto nie stosuje się do obowiązku, może liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości nawet do 500 zł - przestrzega Mariusz Sokołowski, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Wystawić mandat może zarówno policjant, jak i funkcjonariusz straży miejskiej.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

2:17
Sprzątajmy po swoich psach - aby dbać o czystość i uniknąć konsekwencji prawnych (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Aleksandra Krawczyk
Data emisji: 7.06.2024
Godzina emisji: 6.47

qch/mpkor

Polecane