UTO, czyli urządzenia transportu osobistego. Jak z nich bezpiecznie korzystać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
UTO, czyli urządzenia transportu osobistego. Jak z nich bezpiecznie korzystać?
Do urządzeń transportu osobistego zaliczamy m.in. elektryczne monocykle i hulajnogiFoto: Tricky_Shark/Shutterstock

Choć skrót UTO nie musi być powszechnie znany, zaliczane do tej grupy pojazdy są coraz powszechniejsze. To m.in. elektryczne deskorolki, monocykle i hulajnogi - zarówno prywatne, jak i udostępniane przez prywatne firmy sharingowe. Jazda na nich może ekscytować, ale należy przy tym pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przypomina o nich m.in. Stowarzyszenie Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego, które na początku czerwca przeprowadzi również II Mistrzostwa Polski UTO.

  • Do grupy urządzeń transportu osobistego zalicza się m.in. hulajnogi elektryczne.
  • Zarówno użytkownicy prywatni, jak i korzystający z UTO w ramach sharingu powinni pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
  • Użytkownicy UTO, m.in. w Polsce, mają swoje krajowe mistrzostwa. W naszym kraju ich kolejna odsłona odbędzie się 8 czerwca.

Z UTO korzystają nie tylko użytkownicy prywatni. W ten sposób po mieście przemieszczają się również dostawcy, którzy dzięki tym urządzeniom omijają korki. Inni użytkownicy UTO to osoby korzystające z udostępnianych hulajnóg elektrycznych. I jak zauważa Tomasz Kosmalski ze Stowarzyszenia Użytkowników Transportu Osobistego, to te osoby często są źródłem problemów na chodniku lub ulicy.

- Niestety jesteśmy często utożsamiani z tymi ludźmi, którzy jeżdżą w kilka osób czy pod wpływem alkoholu. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że prywatny użytkownik to w ogóle inna osoba niż użytkownik sharingowy, który wskakuje na hulajnogę na chwilę i jedzie na czas, i zostawia ją gdziekolwiek, bo to nie jego. I nie dba o to, jaki jest wizerunek tego użytkownika, bo przecież na co dzień się tym nie przemieszcza - wyjaśnia gość radiowej Trójki.

Hulajnogi miejskie - pomocny, ale i problematyczny środek transportu

Zdaniem rozmówcy Radosława Nałęcza hulajnogi udostępniane na zasadzie sharingu są problematyczne, ale mają też swoje dobre strony. - Hulajnogi przyjęły się w miastach nie bez powodu: to są proste środki transportu. (...) Ale to się zmienia: niektóre miasta zakazują powoli sharingu, inne wyznaczają mu dodatkowe standardy, które musi spełnić. Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest zrobienie odpowiednich parkingów na te hulajnogi, by nie leżały one na chodnikach - ocenia.

Najczęściej czytane

Savoir-vivre urządzeń transportu osobistego

O czym należy pamiętać, aby jazda na m.in. hulajnogach była bezpieczna? Po pierwsze, nie należy poruszać się na nich w kilka osób. To nie tylko zmniejszy ryzyko urazów zdrowotnych, ale i uchroni nas przed ewentualnym mandatem. 

Po drugie, najlepiej nie korzystać z UTO po spożyciu alkoholu. - Hulajnoga sharingowa to fajna rzecz: lekka, szybka, bardzo łatwo można się przemieścić. Ale jeżeli piliście, to taksówka wyjdzie was bardzo podobnie. (...) Nie jedźcie tym pojazdem, bo zrobicie sobie jakąś szkodę - apeluje Tomasz Kosmalski.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego radzi także, by nie rozstawać się podczas jazdy z kaskiem. Prywatni użytkownicy UTO mogą też rozważyć ubezpieczenie, choć nie jest ono wymagane przez polskie prawo.

UTO na torze wyścigowym. Przed nami II Mistrzostwa Polski

Posiadacze urządzeń transportu osobistego mogą na swoich pojazdach nie tylko poruszać się po mieście, ale i... ścigać. Oczywiście w zgodnych z prawem okolicznościach. Okazją do tego są np. Mistrzostwa Polski UTO, których druga edycja odbędzie się 8 czerwca w Józefowie. 

Do udziału w zawodach zgłosiło się blisko 50 osób. - Co etap, to inna formuła. Zaczynamy od eliminacji, czyli pomiarów czasu, aby ułożyć tych zawodników względem ich czasów. Później zaczynamy ćwierćfinały, półfinały i finały. Same finały są wyścigami 1 na 1, więc to dość ekscytująca formuła - opowiada Tomasz Kosmalski i dodaje, że zawody są otwarte i każdy może je oglądać.

Posłuchaj

15:58
UTO, czyli urządzenia transportu osobistego. Jak z nich bezpiecznie korzystać? (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Tomasz Kosmalski (Stowarzyszenie Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego)
Data emisji: 3.06.2024
Godzina emisji: 13.17

qch/kormp

Polecane