Reklama

reklama

Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć"
Badanie Europejskiego Centrum Czystego Powietrza objęło mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiegoFoto: fotohuta/Shutterstock

Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to podstawowy wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC). Eksperci analizowali, jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Zmiana na lepsze może cieszyć, jednak autorzy badania studzą emocje. – Jesteśmy, można powiedzieć, na początku połowy dystansu – komentuje Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.

  • Według analizy ECAC w latach 2018-2022 na terenie trzech województw w Polsce zanotowano o 25 tys. mniej zgonów spowodowanych przez złą jakość powietrza.
  • Choć wyniki badania napawają optymizmem, eksperci podkreślają, że przed nami wciąż wiele pracy na rzecz walki ze smogiem.

Badaniem przeprowadzonym przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza objęto mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego w latach 2018-2022. Analizy wykazały, że w ciągu pięciu lat na terenie wskazanych terenach Polski zanotowano 25 tys. mniej zgonów z powodu złej jakości powietrza. Poprawa jest najbardziej widoczna w województwie śląskim, na które przypada 12,5 tys. mniej przypadków śmierci. - W województwie śląskim, na mieszkańca, jest składanych najwięcej wniosków o wymianę przestarzałych kopciuchów na nowsze urządzenia. Ta wymiana, te działania, mają sens - wyjaśnia Łukasz Adamkiewicz.

W ramach analizy naukowcy przyjrzeli się również przypadkom nagłej hospitalizacji spowodowanym przez złej jakości powietrze. Tu również można mówić o sukcesach - w ciągu 5 lat, jakie objęło badanie, udało się uniknąć 20 tys. takich przypadków.

Najczęściej czytane

"Mamy dużo do zrobienia"

Jak jednak zaznacza przedstawiciel ECAC, nie należy jeszcze spoczywać na laurach. - To powietrze wciąż nie jest takiej jakości, by te zgony nie występowały. Na przykład w województwie małopolskim każdego roku mamy 2,2 tys. przedwczesnych zgonów z powodu złej jakości powietrza. W województwie mazowieckim to 2,7 tys., a w śląskim aż 4,6 tys. zgonów. (...) Mamy sukcesy, ale mamy także dużo do zrobienia - komentuje gość radiowej Trójki.

Jak walczyć ze smogiem?

Zła jakość powietrza to nie tylko kłopoty z układem oddechowym. Jak wykazano w badaniach, smog występujący w naszym kraju zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. To również m.in. większa szansa na wystąpienie chorób płuc i problemów z pęcherzem. W parze ze złej jakości powietrzem idzie również osłabiona odporność; to z kolei oznacza ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Walka ze smogiem to wyzwanie dla lokalnych i państwowych władz, ale do poprawy jakości powietrza może przyczynić się każdy z nas. Wystarczy zmienić niektóre ze swoich zachowań. - Są łatwe do zmiany rzeczy codzienne: zostaw samochód i wskocz do komunikacji miejskiej. Z prostszych rzeczy to również przykręcenie kaloryferów o jeden stopień i założenie swetra. Z trudniejszych rzeczy, które wymagają pieniędzy, to wymiana pieca na zdrowszy i lepiej spalający paliwa - podpowiada Łukasz Adamkiewicz.

Posłuchaj

7:26
Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć" (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Łukasz Adamkiewicz (Europejskie Centrum Czystego Powietrza)
Data emisji: 3.06.2024
Godzina emisji: 12.41

qch/wmkor

Polecane