"Trójka pod księżycem": co przed nami, co za nami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem": co przed nami, co za nami
Scena Letnia w Orłowie: "Przybora. Kabaret metapsychiczny", reż. Jacek BałaFoto: mat. prasowe

Ostatni dzień maja jest szczególny. To zapowiedź bliskiego już lata, czyli końca sezonu. Przed nami więc zarazem wakacje. Do przeszłości powoli przechodzi sezon szalonych zmian, nadziei i obaw. W tle – wojna i poczucie bezsilności wobec zła, które wydaje się nie do pokonania, ale też czas kolejnego w tym roku zatrzymania w biegu, czyli tzw. długi weekend. Generalnie więc – wielka gra sprzeczności. Z tego, co przed nami i co za nami, wybraliśmy trzy tytuły, które mogą symbolicznie opowiadać o tym, co dzieje się w naszym życiu kulturalnym, w różnych jego dziedzinach.

"Przybora. Kabaret metapsychiczny", "Księgi nieczyste" oraz "1989" – to tytuły, które przywołaliśmy.

"Przybora. Kabaret metapsychiczny" będzie pierwszą premierą teatralną lata, bo zaplanowaną na 22 czerwca. Reżyserem jest Jacek Bała. Miejsce premiery: Scena Letnia w Orłowie, a więc jedno z najsympatyczniejszych od lat miejsc teatralnego lata, stworzone w 1996 roku przez dyrektorkę Teatru Miejskiego w Gdyni Julię Wernio. Tym muzycznym spektaklem powraca gdyński teatr do twórczości Starszego Pana. W jaki sposób powraca, opowiedział Piotr Salaber, związany z teatrem na plaży od początku, kompozytor, muzyk, dyrygent oraz dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nasz gość aktywny jest także w innych miejscach. Opowiedzieliśmy i o tym.


Scena Letnia w Orłowie: "Przybora. Kabaret metapsychiczny", reż. Jacek Bała Scena Letnia w Orłowie: "Przybora. Kabaret metapsychiczny", reż. Jacek Bała

"Księgi nieczyste" to tytuł książki, jednej z wielu wydanych w kończącym się sezonie. Nie jest ona nowością, ale jest świetną propozycją na lato, pozwalającą zdystansować się do okoliczności, w jakich znaleźliśmy się na przełomie 2023 i 2024 roku. Książka Jakuba Barana wpisuje się paradoksalnie w atmosferę naszego czasu. Stanowi ona bowiem kontrapunkt dla tego, co przeżywamy. Naszym gościem był jeden z dwóch bohaterów książki, Jan Kanty Pawluśkiewicz.


Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janub Baran "Księgi nieczyste" Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janub Baran "Księgi nieczyste"

"1989" jest z kolei jednym z najsłynniejszych spektakli trzech sezonów (premiera z jesieni 2022). Rapowany musical w reżyserii Katarzyny Szyngiery, koprodukcja Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nadal pozostaje w centrum naszej uwagi. 27 maja został premierowo pokazany w Teatrze TV. O przygotowaniach do wyjątkowo trudnej realizacji tej premiery Katarzyna Szyngiera opowiedziała podczas ostatnich do niej prób. Transmisję z Teatru Słowackiego obejrzało 824 tys. widzów, jak czytamy na stronie e-teatru.

Ukazała się właśnie książka Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego "1989. Pozytywny mit", opisująca w 37 rozdziałach wydarzenia, o których śpiewają w musicalu aktorzy Teatru im. Słowackiego w Krakowie.


Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Marcin Wlekły "1989. Pozytywny mit" Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Marcin Wlekły "1989. Pozytywny mit"

Co przed nami, co za nami? Z naszego wyboru tematów wydania "Trójki pod księżycem" wynika, że – mimo prób "ucieczki w przyszłość", pogoni za modami, wyzwaniami zmieniającego się świata – tym, co steruje wyobraźnią artystów, jest przeszłość. Jeśli nawet nasz wybór tematów stanowi wynik przypadku, splotu okoliczności, przypomina jednak, że w kulturze nie sposób "odciąć się od korzeni".


Posłuchaj

1:32:10
Co przed nami, co za nami (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 31.05.2024
Godzina emisji: 0.05

pr/qch/wmkor

Polecane