"Trójka pod księżycem": co przed nami, co za nami

Ostatni dzień maja jest szczególny. To zapowiedź bliskiego już lata, czyli końca sezonu. Przed nami więc zarazem wakacje. Do przeszłości powoli przechodzi sezon szalonych zmian, nadziei i obaw. W tle – wojna i poczucie bezsilności wobec zła, które wydaje się nie do pokonania, ale też czas kolejnego w tym roku zatrzymania w biegu, czyli tzw. długi weekend. Generalnie więc – wielka gra sprzeczności. Z tego, co przed nami i co za nami, wybraliśmy trzy tytuły, które mogą symbolicznie opowiadać o tym, co dzieje się w naszym życiu kulturalnym, w różnych jego dziedzinach.

"Trójka pod księżycem": co przed nami, co za nami

Scena Letnia w Orłowie: "Przybora. Kabaret metapsychiczny", reż. Jacek Bała

Foto: mat. prasowe

"Przybora. Kabaret metapsychiczny", "Księgi nieczyste" oraz "1989" – to tytuły, które przywołaliśmy.

"Przybora. Kabaret metapsychiczny" będzie pierwszą premierą teatralną lata, bo zaplanowaną na 22 czerwca. Reżyserem jest Jacek Bała. Miejsce premiery: Scena Letnia w Orłowie, a więc jedno z najsympatyczniejszych od lat miejsc teatralnego lata, stworzone w 1996 roku przez dyrektorkę Teatru Miejskiego w Gdyni Julię Wernio. Tym muzycznym spektaklem powraca gdyński teatr do twórczości Starszego Pana. W jaki sposób powraca, opowiedział Piotr Salaber, związany z teatrem na plaży od początku, kompozytor, muzyk, dyrygent oraz dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nasz gość aktywny jest także w innych miejscach. Opowiedzieliśmy i o tym.


Scena Letnia w Orłowie: "Przybora. Kabaret metapsychiczny", reż. Jacek Bała Scena Letnia w Orłowie: "Przybora. Kabaret metapsychiczny", reż. Jacek Bała

"Księgi nieczyste" to tytuł książki, jednej z wielu wydanych w kończącym się sezonie. Nie jest ona nowością, ale jest świetną propozycją na lato, pozwalającą zdystansować się do okoliczności, w jakich znaleźliśmy się na przełomie 2023 i 2024 roku. Książka Jakuba Barana wpisuje się paradoksalnie w atmosferę naszego czasu. Stanowi ona bowiem kontrapunkt dla tego, co przeżywamy. Naszym gościem był jeden z dwóch bohaterów książki, Jan Kanty Pawluśkiewicz.


Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janub Baran "Księgi nieczyste" Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janub Baran "Księgi nieczyste"

"1989" jest z kolei jednym z najsłynniejszych spektakli trzech sezonów (premiera z jesieni 2022). Rapowany musical w reżyserii Katarzyny Szyngiery, koprodukcja Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nadal pozostaje w centrum naszej uwagi. 27 maja został premierowo pokazany w Teatrze TV. O przygotowaniach do wyjątkowo trudnej realizacji tej premiery Katarzyna Szyngiera opowiedziała podczas ostatnich do niej prób. Transmisję z Teatru Słowackiego obejrzało 824 tys. widzów, jak czytamy na stronie e-teatru.

Ukazała się właśnie książka Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego "1989. Pozytywny mit", opisująca w 37 rozdziałach wydarzenia, o których śpiewają w musicalu aktorzy Teatru im. Słowackiego w Krakowie.


Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Marcin Wlekły "1989. Pozytywny mit" Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Marcin Wlekły "1989. Pozytywny mit"

Co przed nami, co za nami? Z naszego wyboru tematów wydania "Trójki pod księżycem" wynika, że – mimo prób "ucieczki w przyszłość", pogoni za modami, wyzwaniami zmieniającego się świata – tym, co steruje wyobraźnią artystów, jest przeszłość. Jeśli nawet nasz wybór tematów stanowi wynik przypadku, splotu okoliczności, przypomina jednak, że w kulturze nie sposób "odciąć się od korzeni".


Co przed nami, co za nami (Trójka pod Księżycem)
1:32:10
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 31.05.2024
Godzina emisji: 0.05

pr/qch/wmkor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.