Kolejne zaginione dzieło wróciło do Wrocławia!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolejne zaginione dzieło wróciło do Wrocławia!
Ministra kultury Hanna Wróblewska, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski i odzyskana XVII-wieczna alabastrowa rzeźba Foto: mat. prasowe

XVII-wieczna alabastrowa rzeźba przedstawiającą personifikację Wiary, odzyskana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została dziś przekazana w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego. 

Figura zaginęła z kościoła pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu w latach powojennych. W 2023 r. odnalazła się w jednej z ofert zakupu przedstawionej wrocławskiemu muzeum. Dzięki działaniom resortu kultury dotychczasowa posiadaczka obiektu zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.

– Badania proweniencyjne zbiorów wrocławskich, prowadzone przez pracowników muzeum we współpracy z resortem kultury, doprowadziły do odzyskania już niejednego zabytku utraconego w wyniku II wojny światowej lub powojennych kradzieży. To dzięki naszej wspólnej pracy udało nam się w ostatnich latach odzyskać takie dzieła sztuki jak "Opłakiwanie Chrystusa" z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, "Via Cassia koło Rzymu" Oswalda Achenbacha, "Św. Iwo wspomaga biednych" Jacoba Jordaensa czy "Historia Apolla i Dafne" Abrahama Bloemaerta. Odzyskanie rzeźby przedstawiającej personifikację Wiary to nasz kolejny wspólny sukces – podkreślała ministra kultury Hanna Wróblewska podczas uroczystości przekazania dzieła.

Figura personifikacji Wiary

Figura pochodzi z częściowo zachowanego epitafium Daniela von Anfanga Młodszego i jego żony Magdaleny z domu von Koye, które znajduje się w kościele pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Epitafium to jest obecnie usytuowane na filarze pomiędzy 12. a 13. kaplicą nawy północnej świątyni.

Rzeźba ukazująca personifikację Wiary zaginęła z kościoła w latach powojennych między 1945 a 1971 rokiem. Dokłada data utraty zabytku nie jest możliwa do ustalenia. Figura jest jednak widoczna na archiwalnych fotografiach przedstawiających epitafium.

Zaginiona rzeźba była zarejestrowana w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2023 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu otrzymało ofertę zakupu do zbiorów alabastrowej, manierystycznej rzeźby. Po przeprowadzaniu szczegółowych badań dyrektor muzeum dr hab. Piotr Oszczanowski ustalił, że jest to poszukiwana personifikacja Wiary z epitafium w kościele pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. W wyniku rozmów z resortem kultury dotychczasowa posiadaczka obiektu zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.

– Ta kobieca, alabastrowa figura to dzieło doprawy wyjątkowe, o autorstwo którego mamy prawo posądzać albo jeszcze samego Gerharda Hendrika (1559–1615), najwybitniejszego rzeźbiarza Wrocławia czasów przełomu XVI i XVII w., albo jego bardzo utalentowanego ucznia – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jedna z najzasobniejszych w dzieła sztuki świątynia Wrocławia – kościół św. Marii Magdaleny – część swoich bezcennych skarbów artystycznych ocaliła dzięki ich wojennej ewakuacji, ale też przez długie powojenne dziesięciolecia była miejscem, z którego bezprawnie wynoszono (czytaj: kradziono) cenne zabytki. Cieszę się bardzo, że kolejny cenny fragment spuścizny artystycznej tej jakże ważnej dla Wrocławia świątyni – alabastrowa figura Wiary z epitafium Anfangów – został odnaleziony i pozostaje w bezpiecznych zbiorach publicznych.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest drugą, po warszawskim Muzeum Narodowym, instytucją, do której powraca coraz więcej zabytków utraconych w wyniku II wojny światowej czy powojennych kradzieży.

Działania restytucyjne MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie poszukuje dzieł sztuki utraconych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych w czasie II wojny światowej, ale także skradzionych w czasach powojennych i współczesnych.

Lista polskich strat jest bardzo długa i na bieżąco aktualizowana. Dzięki niemal detektywistycznej pracy naszych specjalistów udało się odzyskać ponad 700 cennych obiektów. Wśród odzyskanych dóbr kultury znajdują się dzieła malarskie, rzeźby i zabytki rzemiosła artystycznego, manuskrypty, obiekty archeologiczne, kolekcja etnograficzna i kolekcja zoologiczna.

Obecnie resort kultury prowadzi 150 postępowań restytucyjnych w 15. krajach na całym świecie.

Polecane