Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi
Naukowcy zaobserwowali zmianę zwyczajów migracyjnych u orlików grubodziobych. Ptaki omijają ogarnięte wojną wschodnie tereny UkrainyFoto: Vladimir Kogan Michael/Shutterstock

Orły zmieniają swoje trasy migracyjne ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Badacze wskazują, że ptaki te źle reagują na większe zmiany w ich naturalnym obszarze. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że dalsze takie zjawiska mogą być dla przyrody dużym problemem. Co więcej, to niejedyny przypadek, kiedy przez ludzką działalność ptaki zmieniają trasy lotów.

  • Orliki grubodziobe zmieniły trasy lotów migracyjnych - podają naukowcy na podstawie obserwacji danych z nadajników GPS.
  • Ptaki omijają tereny Ukrainy, na których toczą się walki. Oznacza to dla nich dłuższą podróż i mniej czasu na odpoczynek.
  • Nie tylko orliki zmieniły swoje zwyczaje migracyjne. Powodem nie są wyłącznie działania zbrojne.

Zmiany swoich zwyczajów dokonały orliki grubodziobych. Badania w tym zakresie opublikowano w czasopiśmie akademickim "Current Biology". - Według wstępnych wyników tych badań orliki zmieniły swoje zwyczaje migracyjne. Oczywiście w sposób niekorzystny - wyjaśnia Daniel Mróz, przyrodnik i twórca podcastu "Bliżej lasu". - Przede wszystkim zmniejszyły czas odpoczynku, który potrzebują na regenerację. Przedłużyły także trasy swoich przelotów - tłumaczy rozmówca Kuby Witkowkiego.

Nowych nawyków migracyjnych nie udałoby się jednak zaobserwować bez pomocy nadajników GPS, w które wyposażono orliki. Ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Piotr Tryjanowski zwraca uwagę, że dzięki nowym technologiom po raz pierwszy udało się tak dokładnie opisać zjawisko wpływu konfliktów zbrojnych na migracje ptaków.

Ze wchodu na zachód

- To są takie plecaczki zakładane na ptakach. Pozwalają nam one bardzo dokładnie śledzić ruch ptaków, w zasadzie z minuty na minutę - opowiada ekspert. - Orliki grubodziobe normalnie przelatują przez terytorium Ukrainy, nawet przez wschodnią część tego kraju. Okazało się, że w ostatnim roku ptaki zmieniły trasy migracyjne. Odsunęły się od części wschodniej Ukrainy i więcej czasu spędzają w części zachodniej, unikając głównie miejsc objętych konfliktem.

Najczęściej czytane:

Zmiany klimatyczne i niehumanitarne zabawy

Dlaczego orliki omijają ogarnięte wojną tereny Ukrainy? Na to pytanie naukowcy wciąż szukają odpowiedzi. Sygnałem dla migrujących ptaków mogą być chociażby spalona ziemia i brak siedlisk innych zwierzaków. Wskazują one, że to nieprzyjazny teren i lepiej go omijać. Taka teoria ma swoje podłoże w zachowaniach bocianów. Co roku migrują one na trasie Afryka-Polska i są wówczas narażone na ostrzał. - Padają ofiarą takiego bardzo niehumanitarnego sportu, który polega na tym, żeby zastrzelić jak najwięcej ptaków. To oczywiście wpływa na ich wędrówki i to czy dolecą do Polski - opowiada Daniel Mróz.

Bociany jednak nie zaczęły omijać krajów, w których się do nich strzela. Na zmianę zwyczajów migracyjnych zdecydowały się natomiast kukułki. - Wiosna zaczyna się coraz szybciej. Przez to ptaki, którym kukułki podrzucają jajka, mają swoje lęgi wcześniej. Muszą więc dostosować swój termin przylotu do terminu składania jajek w mieście - wyjaśnia przyrodnik.

Posłuchaj

4:25
Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Materiał:
 Kuba Witkowski
Data emisji: 29.05.2024
Godzina emisji: 7.43

qch

Polecane