Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha, czyli sztuka jako wyjście do rozmów o cielesności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha, czyli sztuka jako wyjście do rozmów o cielesności
Patronem festiwalu Granatowe Góry jest Jerzy Pilch. Twórczość pisarza będzie miała istotne znaczenie dla programu imprezy - m.in. jego twórczość będzie obiektem badań ze strony uczestnikówFoto: PAP Jacek Turczyk

Kolejna edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry w tym roku potrwa dzień dłużej niż dwie pierwsze odsłony. Wydarzenie rozpocznie się 30 maja. Na festiwalowych scenach w centrum Wisły niezmiennie pojawią się najlepsi polscy pisarze i pisarki – zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych. 

  • Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry odbędzie się w dniach 30 maja - 2 czerwca.
  • Wydarzenia w ramach imprezy będą skupiać się na cielesności. Punktem wyjścia do rozważań będą nie tylko spotkania z pisarzami, ale i warsztaty oraz wystawy.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu Granatowe Góry będą rozmowy o literaturze wokół cielesności. Andrzej Drobik z Wiślańskiego Centrum Kultury zaznacza z kolei w radiowej Trójce, że organizatorzy będą chcieli również na różne sposoby zachęcić uczestników do praktykowania wspomnianej cielesności. 

- Słowo i ciało to główna ścieżka naszego festiwalu. Z jednej strony dyskusje literackie na czterech scenach; to także spacery, warsztaty, wydarzenia towarzyszące i wystawy. I to wszystko przynajmniej w większości skupione wokół słowa i ciała - wymienia rozmówca Tomasza Żądy.

Sąd nad twórczością Jerzego Pilcha

Ważną rolę w festiwalu będzie miał również Jerzy Pilch - patron festiwalu, który urodził się i znaczną część spędził w Wiśle. - Nie moglibyśmy zapomnieć o naszym patronie i o nim nie dyskutować. Założyliśmy sobie, że proza Jerzego Pilcha będzie tak długo żyła, jak będziemy o niej rozmawiać i nad nią pracować. Nie chcemy mu stawiać pomnika, chcemy się nawet z nim zmierzyć. Dlatego ta cielesność Jerzego Pilcha będzie w tym roku poruszana. Będziemy dyskutować o tym, czy erotyzm w jego prozie jest ciągle aktualny; czy po zwrocie MeToo, który zastał literaturę, w ogóle warto czytać Jerzego Pilcha - wyjaśnia gość radiowej Trójki. W dyskusjach na ten temat wezmą udział m.in. Sylwia Chutnik i Agata Romaniuk.

Najczęściej czytane:

Nie tylko dyskusje

Uczestnicy festiwalu w Wiśle będą skupiać się na rozważaniu cielesności nie tylko poprzez dyskusję. W programie przewidziano również biegi, warsztaty, spacery górskie, zajęcia jogi czy pokaz mody, na którym zostaną zaprezentowane kapelusze wyprodukowane przez firmę, której stałym klientem był Jerzy Pilch. Warto dodać, że na wybiegu narycia głowy zaprezentują pisarze i pisarki. - To wiele aspektów, które będą nas przenosić ze świata literatury do świata cielesności - zapowiada Andrzej Drobik.

Na każdy dzień festiwalu przypada 15 spotkań i rozmów z twórcami. - To festiwal trudnego wyboru. Wszystkie wydarzenia dzieją się równolegle; uczestnicy muszą wybierać - zaznacza gość radiowej Trójki.


Posłuchaj

8:17
Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha, czyli sztuka jako wyjście do rozmów o cielesności (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: Andrzej Drobik (Wiślańskie Centrum Kultury)
Data emisji: 28.05.2024
Godzina emisji: 12.16

qch

Polecane