"Gapiszon w Lengrenówce" - kolejne pokolenia odkrywają rysunki Bohdana Butenki
2024-05-27, 14:05 | aktualizacja 2024-05-27, 14:05
Muzeum Karykatury w Warszawie zorganizowało wystawę "Gapiszon w Lengrenówce". Jest to doskonała okazja do tego aby kolejnym pokoleniom przybliżyć twórczość Bohdana Butenki i już nieco zapomnianych, stworzonych przez niego, rysunkowych postaci. Choćby bardzo popularnego kiedyś Gapiszona.
- Bohdan Butenko - rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, także projektant lalek. Zmarł w 2019 roku w wieku 88 lat.
- Bohdan Butenko m.in. współpracował z dziecięcymi czasopismami "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" i "Płomyk". Był twórcą m.in. postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.
- Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena przy ulicy Brzozowej 6/8a w Warszawie.
Twórczość Bohdana Butenki - autora wielu ilustracji, okładek, scenografii teatralnych i plakatów - przez lata fascynowała kolejne pokolenia nie tylko najmłodszych odbiorców. Jego prace cechuje lapidarność formy, precyzja świadome operowanie kolorem, kompozycją i oczywiście humor.
Gapiszon powraca
Wystawa "Gapiszon w Lengrenówce" jest okazją aby twórczość artysty przybliżyć nowym odbiorcom, tym z najmłodszego pokolenia, bo to przede wszystkim dla dzieci tworzył Bohdan Butenko.
Organizatorzy wystawy chcą przywrócić dzieciom Butenkę i jego ulubioną rysunkową postać - Gapiszona.
- Gapiszon jest przede wszystkim chłopcem. Chłopcem bardzo zabawnym, który popełnia gafy. Jak każde dziecko uczy się na błędach. Historie z nim związane są zawsze zabawne, mają fantastyczną rysunkową pointę. To była ulubiona postać Bohdana Butenki - mówi współorganizatorka wystawy Anna Nowacka-Devillard.
Czytaj także:
- "Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. Co to był za piknik!
- Festiwal Literatury Ojce i Dziatki, czyli jak promować czytelnictwo wśród najmłodszych
- Wędrujące po kraju "Muzeum na kółkach" przybliża historię polskich Żydów
- Coś się zadziało, że obecne pokolenia dwudziesto- i trzydziestolatków oraz ich dzieci, nie znają Butenki. Gdzieś ta jego kreska miga, coś wiemy, gdzieś dzwoni, ale nie do końca wiemy gdzie i dlaczego. Chyba to było spowodowane tym, ze w latach 90. - po tych wszystkich przemianach - był taki boom na wszystko co zachodnie, a zapomniano o tym, że mamy fantastyczną szkołę ilustracji i świetnych twórców. A Butenko był prekursorem, ale też wyprzedził czas - jest po prostu ponadczasowy - dodaje Anna Nowacka-Devillard.
Wystawa "Gapiszon w Lengrenówce" będzie czynna do 9 czerwca.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 23.05.2024
Gościni: Anna Nowacka-Devillard (współorganizatorka wystawy "Gapiszon w Lengrenówce")
Godziny emisji: 10.21
dm