"Gapiszon w Lengrenówce" - kolejne pokolenia odkrywają rysunki Bohdana Butenki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gapiszon w Lengrenówce" - kolejne pokolenia odkrywają rysunki Bohdana Butenki
Gapiszon – postać stworzona przez Bohdana ButenkoFoto: mat. promocyjne

Muzeum Karykatury w Warszawie zorganizowało wystawę "Gapiszon w Lengrenówce". Jest to doskonała okazja do tego aby kolejnym pokoleniom przybliżyć twórczość Bohdana Butenki i już nieco zapomnianych, stworzonych przez niego, rysunkowych postaci. Choćby bardzo popularnego kiedyś Gapiszona. 

  • Bohdan Butenko - rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, także projektant lalek. Zmarł w 2019 roku w wieku 88 lat. 
  • Bohdan Butenko m.in. współpracował z dziecięcymi czasopismami "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" i "Płomyk". Był twórcą m.in. postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.  
  • Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena przy ulicy Brzozowej 6/8a w Warszawie. 

Twórczość Bohdana Butenki - autora wielu ilustracji, okładek, scenografii teatralnych i plakatów - przez lata fascynowała kolejne pokolenia nie tylko najmłodszych odbiorców. Jego prace cechuje lapidarność formy, precyzja świadome operowanie kolorem, kompozycją i oczywiście humor.Gapiszon powraca

Wystawa "Gapiszon w Lengrenówce" jest okazją aby twórczość artysty przybliżyć nowym odbiorcom, tym z najmłodszego pokolenia, bo to przede wszystkim dla dzieci tworzył Bohdan Butenko. 
Organizatorzy wystawy chcą przywrócić dzieciom Butenkę i jego ulubioną rysunkową postać - Gapiszona.

- Gapiszon jest przede wszystkim chłopcem. Chłopcem bardzo zabawnym, który popełnia gafy. Jak każde dziecko uczy się na błędach. Historie z nim związane są zawsze zabawne, mają fantastyczną rysunkową pointę. To była ulubiona postać Bohdana Butenki - mówi współorganizatorka wystawy Anna Nowacka-Devillard. 

Czytaj także: 


- Coś się zadziało, że obecne pokolenia dwudziesto- i trzydziestolatków oraz ich dzieci, nie znają Butenki. Gdzieś ta jego kreska miga, coś wiemy, gdzieś dzwoni, ale nie do końca wiemy gdzie i dlaczego. Chyba to było spowodowane tym, ze w latach 90. - po tych wszystkich przemianach - był taki boom na wszystko co zachodnie, a zapomniano o tym, że mamy fantastyczną szkołę ilustracji i świetnych twórców. A Butenko był prekursorem, ale też wyprzedził czas - jest po prostu ponadczasowy - dodaje Anna Nowacka-Devillard. 

Wystawa "Gapiszon w Lengrenówce" będzie czynna do 9 czerwca.


Posłuchaj

6:48
"Gapiszon w Langrenówce" (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 23.05.2024
Gościni: Anna Nowacka-Devillard (współorganizatorka wystawy "Gapiszon w Lengrenówce")
Godziny emisji: 10.21 

dm

Polecane