Zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach mają być prowadzone na godzinach wychowawczych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach mają być prowadzone na godzinach wychowawczych
Już od nowego roku szkolnego zajęcia z pierwszej pomocy mają pojawić się w szkołach podstawowychFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje pakiet zmian w programie nauczania w szkołach. Jedną z nich ma być wprowadzenie w szkołach podstawowych zajęć z pierwszej pomocy, ale nie jako odrębnego przedmiotu, tylko w ramach... godziny wychowawczej.   

  • Pierwsza pomoc to sposób postępowania w razie sytuacji zagrożenia: wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw.
  • Godzina wychowawcza to zwykle lekcja odbywająca się raz w tygodniu, która jest z założenia przeznaczona na podejmowanie działań wychowawczych i integrację szkoły z uczniami danej klasy.
  • Centrum Edukacji Obywatelskiej to instytucja oświatowa i organizacja pozarządowa posiadająca status organizacji pożytku publicznego, której głównym celem jest poprawa jakości systemu oświaty, upowszechnianie wiedzy obywatelskiej oraz promowanie praktycznych umiejętności i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.

W polskiej edukacji szykują się zmiany. W szkołach podstawowych, w ramach zajęć z wychowawcą będą realizowane zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy. Nie będzie to odrębny przedmiot, ale element godziny wychowawczej. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej dzieci poświęcą na pierwszą pomoc 12 godzin rocznie.

Czytaj także: 


Obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach podstawowych

Uczniowie szkół podstawowych będą się uczyć udzielania pierwszej pomocy już od pierwszej klasy. W klasach 1-3 zajęcia maja być prowadzone w ramach edukacji przyrodniczej, a w klasach 4-8 i szkołach podstawowych - w ramach godziny wychowawczej.

- Obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy to jest dobry pomysł. Do tej pory takie zajęcia odbywają się w ósmych klasach szkoły podstawowej w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej i prowadzą je osoby, które mają specjalne przygotowanie. - mówi Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej.- Pojawiają się wątpliwości, kto ma prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy w ramach godziny wychowawczej? Czy wychowawcy są odpowiednio przygotowani? Jest taka podpowiedź ze strony MEN, że można też zapraszać przeszkolonych specjalistów (...) Godzina wychowawcza raz w tygodniu to jest świetna okazja spotkania się z uczniami i uczennicami, ze swoja klasą, budowania relacji, poznawania siebie na wzajem oraz poznania tego kim jestem i jak się zachowuję w różnych relacjach  - dodaje Katarzyna Grubek. 

Posłuchaj

7:53
Katarzyna Grubek o zmianach w programie nauczania (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

A co sądzą rodzice i uczniowie o wprowadzenie nauczania zasad pierwszej pomocy w ramach godziny wychowawczej? Sprawdził to Szymon Majchrzak. 


Posłuchaj

1:58
Pierwsza pomoc - sonda (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Katarzyna Grubek (Centrum Edukacji Obywatelskiej) 
Autor materiału: Szymon Majchrzak 
Data emisji: 27.05.2024
Godziny emisji: 6.48, 7.15

Polecane