Fernanda Melchor - laureatka literackiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fernanda Melchor - laureatka literackiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
"Wszystkie książki świata" w radiowej TrójceFoto: shutterstock/Triff

Książka meksykańskiej pisarki Fernandy Melchor "To nie jest Miami", którą na język polski przetłumaczył Tomasz Pindel, została uznana za najlepszy reportaż minionego roku i otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego". W audycji "Wszystkie książki świata" Fernanda Melchor opowiedziała o swojej książce oraz specyfice życia w Meksyku.  

  • Literacka Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana od 2010 roku. Obecnie przyznano ją już po raz 15.
  • Nagrodą wyróżniane są książki reporterskie, podejmujące ważne problemy współczesności i pogłębiające wiedzę o świecie innych kultur.
  • Tegoroczna laureatka - Fernanda Melchor - to meksykańska pisarka, urodzona w 1982 roku. Oprócz "To nie jest Miami" napisała też powieści "Paradais" i "Czas huraganów".


145 książek w tym roku walczyło o przyznanie jubileuszowej 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia. Laureatką 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została meksykańska pisarka Fernanda Melchor za książkę "To nie jest Miami”. Meksyk pełen przemocy 

Książka meksykańskiej pisarki Fernandy Melchor to cykl reportaży z jej rodzinnego miasta Veracruz, gdzie mieszkańcom towarzyszy poczucie ciągłego zagrożenia. Gdzie nie brakuje przemocy, korupcji i wojen narkotykowych gangów. 

Kiedy ta przemoc w Veracruz się nasilała, kiedy pojawiły się strzelaniny na ulicach... postanowiłam, że muszę coś zmienić. Zdałam sobie z tego sprawę, że te wszystkie historie, które do mnie docierały z mojego otoczenia, powinny zostać powiedziane. To były historie, które nie pojawiały się w środkach przekazu, w telewizji, w radiu. Mogłoby więc się wydawać, że dotyczą ludzi nieważnych dla społeczeństwa, ludzi marginalizowanych (...) Spotykałam się z ludźmi, prowadziłam badania terenowe. Stąd ta ogromna swoboda w tej książce. Nie było nikogo, kto by nade mną stał, kto by mi coś nakazywał. Nie miałam też żadnej presji czasu - mówi Fernanda Melchor. 


Czytaj także: 


Królowa karnawału dzieciobójczynią

Bohaterowie reportaży Melchor to ludzie, którzy na co dzień zderzają się z przemocą, są ofiarami porachunków karteli narkotykowych, a także ich polityki - ludzie, którzy nagle musieli się zmierzyć z brutalną rzeczywistością, która zamieniła turystyczne miasto w ognisko przemocy. Wstrząsająca jest opowieść o królowej karnawału - okazała się ona... dzieciobójczynią, która została skazana za podwójne zabójstwo swoich dzieci, poćwiartowanie ciał i ukrycie ich w donicy na balkonie.  


- Evangelina Tejera jest żywą legendą w Veracruz. Kiedy byłam mała, mama straszyła nas Evangeliną (...). Wszyscy opowiadali sobie po cichutku historię tej kobiety, ale nikt nie potrafił tego nawet umieścić w czasie. Postanowiłam, że spróbuję się dowiedzieć, i zaczęłam pytać ludzi, którzy mogli to pamiętać. (...) Pracowałam też na archiwalnych egzemplarzach starych gazet. (...) Zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę dokonano na niej linczu medialnego. Najpierw została skazana na pobyt w szpitalu psychiatrycznym, a po jego opuszczeniu znów ją oskarżono. Oznaczało to naruszenie jej praw, bo w Meksyku nie wolno nikogo sądzić dwa razy za ten sam czyn. Ale społeczeństwo dążyło do tego, by ja ukarać - opowiada Fernanda Melchor.    


Posłuchaj

51:51
Fernanda Melchor - laureatka 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (Wszystkie Książki Świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystkie książki świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Fernanda Melchor (pisarka meksykańska)
Data emisji: 26.05.2024
Godzina emisji: 20.07

dm/kormp

Polecane