Dzień Matki z książką w tle w "Zagadkowej niedzieli"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Matki z książką w tle w "Zagadkowej niedzieli"
Wspólne czytanie - sposób na Dzień MatkiFoto: shutterstock/Yuganov Konstantin

W niedzielę w całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, podczas których dzieci, mogą spędzić czas z obchodzącymi swoje święto mamami, a przy okazji na przykład zaprzyjaźnić się z literaturą. Dzień Matki był także tematem głównym "Zagadkowej niedzieli". 

  • Dzień Matki w poszczególnych krajach jest obchodzony w różnych terminach. W Polsce przypada 26 maja. W Maroku jest to 8 marca, w Egipcie - 21 marca, a w Mongolii - 1 czerwca.
  • Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach. W Polsce - 1 czerwca, we Francji - 6 stycznia, a w Japonii - 5 maja. 
  • Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest 23 czerwca, począwszy od 1965 roku. 

Radiowa Trójka włączyła się w akcję świętowania Dnia Matki łącznie z Dniem Dziecka i Dniem Ojca. Podczas pikniku "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 zorganizowano różne aktywności: warsztaty z ilustratorami i autorami książek dla dzieci, spotkania autorskie, malowanie buziek czy pokazy baniek mydlanych.


Piknik "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. 26.05.2024, Piknik "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. 26.05.2024

 

Dzień matki z literaturą dziecięcą

Była też akcja wspólnego czytania z rodziną i bliskimi oraz "Ostry Dyżur Literacki", podczas którego można było zdiagnozować "nietolerancje czytelnicze" i zachęcać dzieci do czytania książek.

- "Ostry Dyżur Literacki" to taka akcja, która trochę zaskakuje, bo spotykają państwo ekspertów literatury dziecięcej przebranych za lekarzy, w kitlach lekarskich, z pigułkami mądrości, z receptami. Sprawdzają oni, czy dzieci są uczulone na czytanie, bo my trochę nie wierzymy, że dzieci nie lubią czytać. Jesteśmy pewni, że może być tak, że po prostu nie trafiają na właściwą książkę - mówi Agnieszka Karp-Szymańska z Fundacji Czas Dzieci. 


Posłuchaj

7:04
Agnieszka Karp-Szymańska
+
Dodaj do playlisty
+

Jakie powinny być książki dla dzieci? 

Dobór odpowiednich książek dla dzieci może decydować o tym, czy polubią one książki, czy też zrażą się do nich i czytanie nie będzie sprawiało im przyjemności. 


Czytaj także: 


O swojej książce "Tycikruszek" opowiadała Marta Guśniowska, która uważa, że książki dla dzieci powinny nie tylko bawić, ale też uczyć i pomagać w rozwiązywaniu dziecięcych problemów. Jej książka to ciepła historia o maleńkim Tycikruszku o wielkim sercu, który bardzo chciałby "być kimś". Opowieść, która pokazuje, że każdy jest na swój sposób wyjątkowy i ważny.

- Trzeba po pierwsze bardzo lubić siebie i nie zmieniać się tylko dlatego, że komuś się coś w nas nie podoba, bo nie każdemu wszystko się będzie podobało. Tym, którzy nas lubią i kochają, na pewno będzie się podobało wszystko, bo lubią nas właśnie za to, jacy jesteśmy. Trzeba mieć spokój i taką uważność na świat, żeby zobaczyć, że są rzeczy ważniejsze od tego, czy ktoś nas zna, czy jesteśmy popularni. Jest przyroda, są zwierzęta, są przyjaciele i są takie małe momenty - niby małe, ale największe - kiedy jesteśmy szczęśliwi. Szczęśliwi ludzie nie muszą być zauważani - mówi Marta Guśniowska.    

Posłuchaj

9:43
Marta Guśniowska
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Agnieszka Karp-Szymańska (Fundacja Czas Dzieci), Marta Guśniowska (pisarka), Krzysztof Bitdorf (aktor)
Data emisji: 26.05.2024
Godzina emisji: 9.27, 9.37

dm/wmkor

Polecane