Czym we współczesnym świecie jest przyjaźń i czy różni się od przyjaźni sprzed lat?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czym we współczesnym świecie jest przyjaźń i czy różni się od przyjaźni sprzed lat?
Przyjaźń we współczesnym świecie - czym jest i czym się różni od tej sprzed kilkudziesięciu lat? Foto: maxim ibragimov/Shutterstock

W czasach wielkich presji, ciągłego pośpiechu i coraz częstszych kontaktów on-line nasze przyjaźnie wystawiane są na nowe próby. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad tym, czy we współczesnym świecie potrzebujemy przyjaciół bardziej niż dawniej? Czy przyjaźń to najbardziej niedoceniana forma miłości? Czy wciąż umiemy takie relacje pielęgnować? Czego trzeba, by zbudować je na lata?

  • Przyjaźń to uczucie oparte na wzajemnej życzliwości w stosunku do drugiej osoby. 
  • Od 1938 roku do dziś na Uniwersytecie Harvarda są prowadzone badania sprawdzające, co daje szczęście. Z tych badań wynika, że źródłem szczęścia są relacje, i że relacje czułe i trwałe czynią nas szczęśliwszymi. 

Czy pojęcie "przyjaźni" obecnie nabrało nieco innego wymiaru, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy dorastają lub dorastali już w cyfrowym świecie, zdominowanym przez media społecznościowe? A może współczesna przyjaźń niczym nie różni się od tej sprzed lat? 

Młodzi potrzebują bliskości 

Jak przyjaźnią się dzisiaj osoby młode? Czy można być najlepszym przyjacielem swojego dziecka? Dlaczego przyjaźnie bywają trwalsze niż miłość romantyczna? No i jeśli to prawda, że do pełni szczęścia wystarczy nam kilkoro bliskich ludzi, po co nam te tysiące cyfrowych znajomych?

Gośćmi audycji "Klub Trójki" byli: Paweł Ploch - anglista, teolog i bibliotekarz, autor książki "Architektura przyjaźni", oraz Małgorzata Gołota - dziennikarka i autorka książek o zdrowiu psychicznym młodzieży, m.in. "Żyletkę noszę zawsze przy sobie" i "Jak być dobrym rodzicem?".

- Młodzi ludzie potrzebują bliskości, wbrew temu, co się powszechnie sądzi. Oni bardzo potrzebują bliskości i bardzo potrzebują mieć przynajmniej jedną osobę, z którą czują się bezpiecznie. Wbrew temu, co się mówi, że jest to pokolenie zapatrzone w komputery, laptopy i telefony, zdarza się, że w tych telefonach czy laptopach szukają właśnie przyjaźni - uważa Małgorzata Gołota.


Przyjaźń niejedno ma imię

Są różne rodzaje przyjaźni, ale zawsze opierają się one na wzajemnej akceptacji, niezależnie od wieku, płci, różnic kulturowych czy stanu posiadania. 


Najczęściej czytane

- Przyjaźń to relacja bez dominacji. Nawet jeżeli ktoś jest starszy, bogatszy w doświadczenia, zamożniejszy, bardziej popularny towarzysko. W przyjaźni to nie ma znaczenia. W przyjaźni nie wystawia się rachunków i nie płaci się rachunków - uważa Paweł Ploch. 


Posłuchaj

50:48
Przyjaźń nie jedno ma imię (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Paulina Wilk
Goście: Małgorzata Gołota (dziennikarka) i Paweł Ploch (anglista, teolog i bibliotekarz)
Data emisji:
 
23.05.2024
Godzina emisji: 20.07 

 

dm/kormp

Polecane