Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Kobiety przejmują scenę!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Kobiety przejmują scenę!
Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się pod koniec majaFoto: Radoslaw Kaźmierczak

Lineup tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice wyróżnia się silną reprezentacją kobiecych artystek. Mowa nie tylko o jednej z headlinerek, którą w tym roku będzie Róisín Muprhy. Na scenie wystąpią równie intrygujące muzyczne osobowości. - Co roku jest to dla nas dosyć ważny aspekt. (...) Nie liczymy tego, ale bardzo zwracamy na to uwagę. Kobiety na festiwalu to zawsze wartość dodana pod wieloma względami - Adam Godziek, dyrektor artystyczny wydarzenia. 

  • Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 odbędzie się pod koniec czerwca. Będzie to 19. edycja imprezy.
  • Na festiwalu wystąpią m.in. Róisín Murphy, Nosowska, Daria ze Śląska, DJ Krush i Nene Heroine.
  • Patronem festiwalu jest Program 3 Polskiego Radia.

Tegoroczna, 19. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się w dniach 20-23 czerwca. Organizatorzy mogą w tym roku pochwalić się szczególnie kobiecymi projektami artystycznymi, z Róisín Muprhy na czele. To światowa gwiazda, doskonale znana zarówno z solowych dokonań, jak i nieśmiertelnych przebojów nagrywanych razem z zespołem Moloko ("Sing It Back", "Time Is Now"). Charyzmatyczna diva czaruje fanów swym niepodrabialnym stylem już od ponad 20 lat. Jak dotąd nagrała 6 solowych albumów, a pochodzące z nich single, jak m.in. "Overpowered”, "Simulation" i "Let Me Know", osiągnęły status hitów. Róisín Murphy stale współpracuje z czołówką producentów muzyki klubowej i elektronicznej. Jej ostatni album "Hit Parade" (2023) w całości wyprodukował DJ Koze.

- Wydaje mi się, że ona jest cały czas w kosmicznej formie. "Hit Parade" jest jej najlepszą solową płytą - ocenia Adam Godziek. - To jest cały czas królowa. Subiektywnie ją kocham i nie mogę doczekać się tego widowiska. Róisín Murphy kiedyś już u nas występowała na głównej scenie. Zaskoczyła wszystkim tym, w jaki sposób interpretuje i zmienia swoje stare utwory - dodaje dyrektor artystyczny.

Kelly Moran, czyli nowoczesna pianistyka w Katowicach

Kolejną gwiazdą festiwalu będzie w tym roku Kelly Moran - pianistka, kompozytorka i producentka z Nowego Jorku. Artystka debiutowała w 2017 roku albumem "Bloodroot", który natychmiast zyskał uznanie krytyków. Kolejnym jej wydawnictwem było "Ultraviolet". Tam Moran zaprezentowała szeroką gamę stylistyczną - od jazzu i dream popu do neoklasyki i… black metalu. Z kolei pod koniec marca tego roku wydała ostatni jak na razie album - "Moves in the Field". - To moja cicha faworytka festiwalu. To taka nowoczesna pianistyka. Naprawdę pozycja obowiązkowa - przyznaje rozmówca Justyny Grabarz.

Źródło: Warp Records/YouTube

Tajemnicza scena klubowa

Tauron Nowa Muzyka to również niezwykła scena klubowa. A dokładniej Secret Stage, która za każdym razem (m.in. ze względu na zmieniającą się lokalizację) stanowi niespodziankę dla uczestników imprezy. W tym roku wystąpią tam m.in. dwie rezydentki berlińskiego klubu Kater Blau - Mimi Love i Franca. - Podoba mi się ich motto. One nazywają swoją muzykę "muzyką house dla ludzi, którzy kochają tańczyć i kochają kochać". Rzeczywiście to jest muzyka do pląsania, ale bardzo delikatna, piosenkowa - mówi gość radiowej Trójki.

Czytaj także: DJ Krush powraca na festiwal Tauron Nowa Muzyka. Line up uzupełniają też Kury i Nene Heroine

W Katowicach nie zabraknie również artystek z Polski. Na festiwalowej scenie zaprezentują się m.in. Nosowska (która przygotowuje na tę okoliczność specjalny program) oraz Daria ze Śląska. Warto dodać, że 24 maja ukaże się nowy album tej ostatniej wykonawczyni. Niewykluczone, że utwory z krążka wybrzmią na festiwalu.


Posłuchaj

8:09
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Kobiety przejmują scenę! (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Adam Godziek (dyrektor artystyczny Tauron Nowa Muzyka Katowice)
Data emisji: 23.05.2024
Godzina emisji: 10.16

qch/wmkor

Polecane