Jak uczynić świat lepszym? Przesłanie Jana A.P. Kaczmarka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak uczynić świat lepszym? Przesłanie Jana A.P. Kaczmarka
Jan A.P. Kaczmarek bohaterem "Trójki pod księżycem"Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

21 maja odszedł Jan A.P. Kaczmarek. O tym, że był kompozytorem muzyki, która wbrew modom, schematom i stereotypom zawojowała świat, wiedzą wszyscy. Nie wszyscy wiedzą, że laureat Oscara z 2005 roku był także człowiekiem idei. W tym wydaniu "Trójki pod księżycem" przypomnieliśmy, jakie przesłanie nam pozostawił.

Jan A.P. Kaczmarek uczynił ze sławy, którą zdobył, komponując muzykę, "wehikuł", którym miał szansę dotrzeć do nas z ideami. Pozostał im do końca wierny. Tym razem oddamy głos jemu samemu, przywołując fragmenty Trójkowych audycji z jego udziałem. W 2011 roku zorganizował w Poznaniu Festiwal Filmu, Muzyki i Idei pod pojemną nazwą Transatlantyk. Ludzie idei zazwyczaj "na krótkim dystansie" przegrywają. Życie okazuje się bowiem za krótkie na to, by przeciwstawić się skutecznie złu.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna i wszechstronny Tomasz Man

Ogłoszono właśnie finalistów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Przedstawiliśmy finałową piątkę, pytając o to, w jakim stopniu autorzy dramatów, pisząc je, próbują "uratować" świat.

Wśród finalistów znalazł się autor m.in. sztuk radiowych, realizowanych dla Trójkowej sceny, Tomasz Man. Towarzyszył nam tej nocy. Man wierzy w siłę miłości, choć jego dramaty paradoksalnie są zazwyczaj tragediami. Jego sztuka pt. "Mała Piętnastka" otwierała trwające właśnie 44. Warszawskie Spotkania Teatralne. Jest też jurorem rozpoczętego 21 maja festiwalu pod nazwą 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne.

30 maja Tomasz Man zaprezentuje w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski swoją sztukę w audio-teatrze. Jego zrealizowane w tym eksperymentalnym cyklu słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 3 PR do konkursu na 23. Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Zapytaliśmy, czy głoszona przez Mana idea, że "miłość wszystko zwycięży", ma szansę przyczynić się do uczynienia świata lepszym.

- Jak wiemy, każda miłość małżeńska jest ulepiona z różnych rzeczy: wspaniałych i, niestety, takich kąśliwych. Wyspa w spektaklu jest trochę symboliczna. To miejsce, gdzie właściwie opuszczona przez całą ludzkość para zaczyna rozmawiać o rzeczach ważnych dla nich. Wyczyszczają się z tego po to, by miłość była po prostu głębsza i mocniejsza. Miłość to nie tylko ciumkanie słodyczy, ale też przyznawanie się do błędu i mówienie prawdy w oczy, kiedy zrobiło się coś złego - opowiadał reżyser.


Tomasz Man Tomasz Man

Zadając naiwne pytania o szansę "zwycięstwa dobra nad złem", zmierzamy do końca maja 2024 w "Trójce pod księżycem". 


Posłuchaj

1:41:49
Jak uczynić świat lepszym? Przesłanie Jana A.P. Kaczmarka (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.05.2024
Godzina emisji: 0.05

qch/kormp

Polecane