Stanisław Brach, "Po_kłosie". Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Brach, "Po_kłosie". Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Stanisław Brach, "Po_kłosie"Foto: mat. prasowe

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wystawę prac Stanisława Bracha zatytułowaną "Po_kłosie". Ekspozycję tworzą rzeźby, ceramiki oraz instalacje, które powstały w wyniku osobistego spotkania artysty z bogatym i złożonym światem natury.

"Z ziemi powstaje wszystko i wszystko w końcu obraca się w ziemię"” – sentencja autorstwa Ksenofanesa, filozofa epoki przedsokratejskiej wydaje się być szczególnie bliska Stanisławowi Brachowi, który w swojej twórczości wykorzystuje skarby znalezione właśnie w ziemi. Glina używana do wytwarzania cegieł, piasek, z którego powstaje szkło, czy wreszcie lazuryt stanowiący bazę dla malarskiego barwnika – to podstawowe tworzywa należące do warsztatu artysty.

Wystawa „Po_kłosie" jest kolejną odsłoną pasji Stanisława Bracha i manifestacją jego czułego stosunku do przyrody. Tym razem w centrum uwagi rzeźbiarza znalazły się kłosy zbóż i plastry pszczelego miodu, nad którymi zachwyt znalazł swój wyraz w zdobionych porcelanowych talerzach oraz misternych instalacjach.

Stanisław Brach – rzeźbiarz urodzony 1972 roku w Gorlicach. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby tej uczelni. Artysta jest finalistą międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016 oraz zdobywcą złotego medalu za prace Miodem płynące na 45. Apimondia 2017 International Apicultural Congress w Stambule i 46. Apimondia 2019 w Montrealu.

Stanisław Brach, "Po_kłosie" – 09.02-21.07.2024. Kurator: Daniel Echaust

Polecane