Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika?
Woda ma wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Pijemy jej jednak za małoFoto: fizkes/Shutterstock

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia – wynika z najnowszych badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze". Z innych badań wynika, że Polacy piją dwa razy mniej wody niż inni Europejczycy. Aby norma była spełniona, każdy z nas powinien wypijać dziennie 2 litry wody. Dlaczego tego nie robimy? 

Dlaczego picie wody jest tak ważne? To nie tylko sposób na zaspokojenie pragnienia. Bez odpowiedniego nawodnienia nasz organizm nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. Woda ma również wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Health udowodnili, że odpowiedni poziom nawodnienia zmniejsza ryzyko niewydolności serca.

Według zaleceń ekspertów, dorosła kobieta powinna pić ok. 2 litry wody dziennie. W przypadku mężczyzn to pół litra płynu więcej. Pojawia się jednak kilka ale. - Im więcej jemy, na przykład słodyczy czy białek, tym więcej płynu musimy przyjmować. Nie wspomnę o upale, aktywności fizycznej, klimatyzowanych lub podgrzewanych pomieszczeniach. To powoduje, że tych płynów też musimy przyjmować więcej - wyjaśnia trenerka personalna Lidia Zamyłko. Co więcej, nasze zapotrzebowanie na wodę może zależeć od wieku i przemiany materii lub stanu zdrowia.

Najczęściej czytane:

Pijemy za mało wody. Z czego to wynika?

Teoretyczna wiedza na temat zapotrzebowania organizmu na wodę jest raczej powszechnie znana, jednak mamy problem z wprowadzeniem jej w życie. - 59 proc. kobiet i aż 78 proc. mężczyzn pije za mało wody. Statystyczny Polak wypija ok. 1,6 litra ogólnie płynów dziennie. Mam na myśli zarówno wodę, ale też kawę, herbatę, soki i płyny, jakie pozyskujemy z picia owoców. Ale nie możemy powiedzieć, że one zastąpią nam wodę - podkreśla Lidia Zamyłko.

Z czego wynika niechęć do płynu? Na to pytanie zapewne naukowcy nie są w stanie odpowiedzieć. Jedno jest pewne: przez to, że nie dbamy o nawodnienie organizmu, działamy na jego niekorzyść. - U dorosłego człowieka o prawidłowej masie ciała udział wody w całym organizmie to ok. 60 proc., więc to jest ogrom. (...) Woda wchodzi w skład wszystkich komórek. Jest też składnikiem wszystkich płynów ustrojowych. Nasz mózg powinien składać się w 75 proc. z wody, więc jeśli nie wypijemy jej odpowiednio dużo, nasz mózg więdnie, czyli spowalnia nam się myślenie - wymienia Lidia Zamyłko.


Posłuchaj

3:45
Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Adrianna Janiszewska
Data emisji:
 22.05.2024
Godzina emisji: 7.41

wmkor

Polecane