Organizator gali Oscarów będzie świętować 100-lecie także w Toruniu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Organizator gali Oscarów będzie świętować 100-lecie także w Toruniu!
Toruń jest wśród miast, które będą gościć wydarzenia realizowane w ramach programu "Academy 100", związanego ze 100-leciem gal OscarowychFoto: Featureflash Photo Agency/Shutterstock

Na przełomie 2027 i 2028 roku swoje 100-lecie świętować będzie Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, słynąca z organizacji gal Oscarowych. Szef Akademii Bill Kramer zapowiedział w minionym tygodniu, że huczne obchody rocznicowe zawitają także do Torunia, który znajdzie się tym samym w doborowym gronie obok takich miast jak Los Angeles, Nowy Jork, Londyn, Melbourne czy Rzym. Taka deklaracja to efekt współpracy Akademii z Festiwalem EnergaCAMERIMAGE i powstającym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła powołanie do życia programu "Academy 100", którego wartość ma wynieść 500 milionów dolarów. Dzięki tym środkom sfinansowany zostanie szeroki zakres działań rocznicowych w tym organizacja konferencji, światowej klasy wystaw, realizacja ambitnych programów edukacyjnych, unikalnych wydarzeń filmowych i spotkań branżowych. Inicjatywa dzięki zaangażowaniu twórców filmowych i artystów z różnych środowisk i krajów ma umożliwić rozwijanie nowych talentów i wzmocnić międzynarodowe środowisko filmowe.


Dyrektor Generalny Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Bill Kramer był gościem zeszłorocznej edycji  festiwalu EnergaCAMERIMAGE Dyrektor Generalny Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Bill Kramer był gościem zeszłorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Swój udział w tym projekcie będzie miał również Toruń, w którym w 2028 roku zakończy się budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Akademii, której 1/3 członków pochodzi z innych krajów niż Stany Zjednoczone, zależy bowiem na międzynarodowym wymiarze programu "Academy 100". Wśród miast, które gościć będą wydarzenia realizowane w ramach rocznicowej inicjatywy Amerykańskiej Akademii, wymienia się Buenos Aires, Cannes, Johannesburg, Kioto, Lagos, Londyn, Los Angeles, Marrakesz, Melbourne, Meksyk, Mumbaj, Nowy Jork, Rzym, San Francisco, Seul, Toronto, Wenecję i właśnie Toruń.

Warto przypomnieć, że Bill Kramer, dyrektor generalny Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz jeden z twórców otwartego we wrześniu 2021 roku w Los Angeles Muzeum Akademii poświęconego sztuce filmowej, odwiedził Toruń podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W trakcie swojej wizyty rozmawiał o możliwościach współpracy między Akademią a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE. W marcu na jego zaproszenie w gali rozdania Oscarów uczestniczyli dyrektor ECFC Kazimierz Suwała i dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz.


Dyrektor ECFC Kazimierz Suwała uczestniczył w tegorocznej Gali rozdania Oscarów Dyrektor ECFC Kazimierz Suwała uczestniczył w tegorocznej gali rozdania Oscarów

O programie Academy 100 przeczytać można również na stronie Academy100.org, a także m.in. w amerykańskich portalach internetowych Variety i Deadline.

Polecane