Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów zmarł w wieku 71 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów zmarł w wieku 71 lat
Jan A.P. Kaczmarek zmarł w wieku 71 latFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor, laureat Oscara, odszedł 21 maja po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o śmierci twórcy, za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej, przekazała jego rodzina.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku. Zaczął komponować w latach 70. XX wieku dla polskich teatrów awangardowych: Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Teatru Ósmego Dnia. Jak sam mówił, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych. Wyjechał tam w 1989 roku; choć początkowo miał spędzić za oceanem zaledwie miesiąc, to postanowił tam zamieszkać w momencie, gdy pojawiły się możliwości pracy w Los Angeles.

– Emigracja jest ważnym moim doświadczeniem, bo spędziłem 27 lat w Stanach Zjednoczonych, ale też doświadczeniem wielkiej wagi emigracji dla Polaków – miliony Polaków emigrowały przez ostatnie 200 lat  mówił Jan A.P. Kaczmarek w audycji Joanny Sławińskiej w Polskim Radiu.

Napisał muzykę do ponad 70 filmów w Polsce i USA. Wśród najważniejszych jego dokonań na tym polu wymienić należy przede wszystkim współpracę z Agnieszką Holland przy m.in. "Całkowitym zaćmieniu" (1995), "Placu Waszyngtona" (1997) czy "Trzecim cudzie" (1999). 

Jan A.P. Kaczmarek jest także autorem muzyki do filmów "Quo vadis" (2001) Jerzego Kawalerowicza, "Niewierna" (2002) Adriana Lyne'a i "Marzyciel" (2004) Marca Fostera. Za swoją pracę przy ostatnim z wymienionych tytułów kompozytor został nagrodzony Oscarem. W 2023 roku otrzymał Orła za osiągnięcia życia.

Kompozytor był wirtuozem gry dwoma smyczkami na fidoli Fischera. W 1983 roku wraz z poznańskimi lutnikami Stefanem i Jakubem Niewczykami stworzył instrument muzyczny niewkacz, którego konstrukcja została oparta właśnie na fidoli Fischera.

W ostatnich latach był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który odbywał się w Poznaniu, Łodzi i na Śląsku. Dwadzieścia lat temu założył Instytut Rozbitek, w Rozbitku w gminie Kwilcz, niedaleko Międzychodu w Wielkopolsce, zajmujący się działalnością edukacyjną i produkcją artystyczną. 

Kompozytora będziemy wspominać w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki". Z kolei chwilę po godz. 20.00 na specjalne wydanie "Klubu Trójki" poświęcone Janowi A.P. Kaczmarkowi zaprosi Barbara Marcinik.

***

oprac. qch/rk/kormp

Polecane