Mieszkania na wynajem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mieszkania na wynajem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku?
Wraz z nadejściem lata studenci i maturzyści rozpoczną poszukiwania mieszkania na wynajem. Jak wygląda obecnie sytuacja na tym rynku?Foto: shisu_ka/Shutterstock

Przed nami gorączka poszukiwań studenckich mieszkań. Lada moment maturzyści dowiedzą się, gdzie mają szanse studiować. Z kolei część z tych, którzy już posiadają indeks, zechce pewnie w ciągu wakacji zmienić lokum. Na przeniesienie się do nowych czterech kątów mogą zdecydować się również ci, którzy studia mają za sobą. Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się o spadku popytu nawet o połowę i o niższych o kilkanaście procent cenach. Jak jest obecnie?

  • Idzie lato, a wraz z nim ruszą poszukiwania mieszkania na wynajem na czas studiów.
  • Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku? Raporty wskazują, że jest problematyczna.

Jednym z najgłośniejszych zdarzeń związanych z sytuacją na rynku jest protest na terenie byłego akademiku Kamionka w Krakowie. Obiekt okupuje grupa kilkudziesięciu studentów i studentek. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wystosowały ultimatum: jeśli protestujący nie opuszczą terenu obiektu, będą mierzyć się z konsekwencjami prawnymi. Żakowie z kolei domagają się, by uczelnia rozwiązała problem z zakwaterowaniem. - Nikt nawet nie próbuje. Wśród nas już od dawna wiadomo, że jest tak mało miejsc w akademikach - mówił jeden z protestujących studentów.

Jak wyjaśniają okupujący budynek studenci i studentki, nie stać ich na wynajem lokum ze względu na zbyt wysokie ceny mieszkań oraz pokojów. Według wyliczeń miesięczna opłata za jedno pomieszczenie to w tej chwili od 1100 do 2000 złotych. - Cena za miejsce w akademiku UJ trzeba zaczyna się od 560 złotych - tłumaczy Martyna Masztalerz.

Najczęściej czytane:

Drogie mieszkania - problem nie tylko dla studentów

Z wysokimi kosztami najmu zmagają się nie tylko studenci. - Ceny najmu w Krakowie to absolutne kuriozum, są zaporowo wysokie. Wpisuje się też to w tendencję ogólnokrajową - zwraca uwagę Mateusz, mieszkaniec krakowskiego Kazimierza. - Nie każdy jest w komfortowej sytuacji, by zarabiać duże pieniądze. A wydaje mi się, że mieszkanie w godnych warunkach i rozsądnej cenie powinno być nie tyle przywilejem, co prawem każdego z nas - dodaje rozmówca Martyny Masztalerz.

Mieszkania w Polsce. Gdzie jest najdrożej?

A jak to wygląda w skali kraju? Według raportu firmy JLL dotyczącego rynku wynajmu mieszkań w Polsce, od stycznia 2021 roku do stycznia br. ceny wzrosły o 85 proc. W tym czasie o ponad połowę zmniejszyła się liczba ofert najmu. Z kolei raport agencji Expander i portalu Rentier.io wskazuje, że średnie ceny wynajmu w Polsce zmalały w ostatnim kwartale.

Nie dotyczy to jednak wszystkich miast. Trend ominął m.in. Kraków. Razem z Warszawą i Wrocławiem znalazł się on na podium miast, w których za wynajem zapłacimy najwięcej. W ostatnich miesiącach padł również rekord pod względem stawki za metr kwadratowy. - To Białystok, w którym średnia stawka za metr kwadratowy wyniosła 44,44 zł - opowiada analityk Jarosław Sadowski.


Posłuchaj

3:32
Mieszkania na wynajem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Martyna Masztalerz
Data emisji:
 21.05.2024
Godzina emisji: 7.50

qch/wmkor

Polecane