Akustyczna mapa Lublina – wspólny projekt naukowców i mieszkańców miasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Akustyczna mapa Lublina – wspólny projekt naukowców i mieszkańców miasta
Hałas w dużym mieście potrafi być bardzo uciążliwy.Foto: Shutterstock/Zdravinjo

Warsztaty terenowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a do opinie mieszkańców dotyczące ich odczuć związanych z hałasem – to wszystko wchodzi w skład projektu naukowców w Lublina, mającego na celu poprawienie komfortu życia w tym mieście i wyznaczenie najbardziej uciążliwych akustycznie miejsc.

  • Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego chcą stworzyć akustyczną mapę Lublina.
  • Badacze do swojego projektu zapraszają mieszkańców miasta.
  • Przy okazji organizowany jest konkurs, w którym uczestnicy projektu mogą wygrać nagrody.

Interaktywna mapa Lublina, z oznaczeniem miejsc szczególnie uciążliwych pod względem hałasu, powstanie przy czynnym udziale mieszkańców miasta. Zostaną oni wyposażeni w aplikację mobilną, która pozwoli im na ocenę wrażeń akustycznych w danym miejscu.

– Nie chodzi tylko o głośność danego zjawiska dźwiękowego, ale też jego rodzaj: częstotliwość, długość, w jakich występuje. Jest szereg różnych aspektów, które wpływają na to, jak odbieramy dźwięk i czy oceniamy go negatywnie czy pozytywnie – tłumaczy Jordan Wilk doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego w Katedrze Energetyki i Środków Transportu.

W projekcie może wziąć udział każdy mieszkaniec Lublina, po zarejestrowaniu się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej uczelni. Do mierzenia hałasu wybrano osiem popularnych lokalizacji, m.in. Plac Litewski, Ogród Saski i osiedle RSM Motor.

Podstępny hałas

Choć mieszkańcy Lublina generalnie nie skarżą się na uciążliwości związane z nadmiernym hałasem, dr Joanna Szyszlak-Bargłowicz uważa, że nie należy bagatelizować tego zjawiska. – Nie wszyscy bezpośrednio zdajemy sobie sprawę z tego, że doświadczamy obciążenia hałasem, ale pojawiają się różne dolegliwości, które nas dotykają i pogarszają nasz stan zdrowia. Na początku pogarszają komfort życia, utrudniają wypoczynek i sen, a ostatecznie mogą prowadzić nawet do bezsenności – ostrzega pracowniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Dr Szyszlak-Bargłowicz przytacza dane Europejskiej Agencji Środowiska, z których wynika, że na Starym Kontynencie ok. dwunastu tysięcy osób umiera każdego roku przedwcześnie z powodu nadmiernego obciążenia hałasem.


Szkodliwy hałas Szkodliwy hałas

Jak chronić przed decybelami?

Naukowcy z Lublina chcą także zapytać mieszkańców miasta o to, w jaki sposób chcieliby być chronieni przed hałasem. Zazwyczaj dobrze przyjmowane jest sadzenie dodatkowej zieleni i budowanie tzw. cichych nawierzchni, redukujących hałas spod kół przejeżdżających pojazdów. Nie wszędzie akceptowane są natomiast ekrany akustyczne.  

Projekt Uniwersytetu Przyrodniczego przewiduje ponadto konkurs dla mieszkańców Lublina, w którym nagrodzonych zostanie sto osób.


Posłuchaj

4:17
Akustyczna mapa Lublina (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autorka materiału: Liliana Kaczmarczyk
Data emisji: 20.05.2024
Godzina emisji: 10.42

kc


Polecane