Nina Patalon: Piłka nożna zmieniła moje życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nina Patalon: Piłka nożna zmieniła moje życie
Trenerka reprezentacji Polski Nina Patalon była gościnią audycji "Ludzie" w Trójce.Foto: PAP/Adam Warżawa

– Piłka nożna zmieniła całe moje życie i postrzeganie świata. Nie tylko pokazała mi świat, ale też nauczyła mnie wielu dobrych cech, z którymi do dzisiaj kroczę – deklaruje Nina Patalon. Była zawodniczka, a obecnie trenerka kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej gościła w audycji "Ludzie".

  • Nina Patalon karierę piłkarską rozpoczęła w 2002 roku w Medyku Konin.
  • Od 2021 roku jest trenerką kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.
  • Patalon jest także jedyną kobietą w Polsce z trenerską licencją UEFA Pro.

Nina Patalon od dzieciństwa uprawiała różne sporty. Gdy miała 13 lat, zdecydowała, że poświęci się karierze piłkarskiej. Wpływ na to miał jej ojciec, który co weekend zabierał ją i jej siostrę na mecze. Nina zaczynała od podawania piłek, ale to nie zaspokajało jej ambicji. Sama chciała grać.  

Introwertyczna wojowniczka

Kobieca piłka nożna w Polsce była w tamtych czasach – i poniekąd nadal jest – sportem mocno niszowym. To też wpłynęło na wybranie przez dziewczynę właśnie tej dyscypliny sportu. – Był to sport dla mnie niedostępny. A ponieważ jestem z natury wojownikiem, chciałam powalczyć, żeby robić to, o czym wszyscy dookoła mówili, że nie będę tego robić – opowiada gościni Trójki.

Patalon twierdzi, że jest z natury introwertyczką, a gra w piłkę dodała jej pewności siebie i otworzyła na ludzi. – Nawet jeżeli to nie było wtedy za bardzo akceptowane przez społeczeństwo, to jednak podobno dobrze to robiłam. Było mi to potrzebne do tego, żeby stworzyć siebie samą – twierdzi rozmówczyni Wojciecha Zawioły.

Kontuzje zmieniają bieg kariery

Nina występowała na pozycji środkowej pomocniczki, kreującej grę drużyny. Jej karierę piłkarską spowolniły liczne kontuzje, jednak i te doświadczenia na coś się jej przydały. – Nauczyły mnie na pewno świetnie anatomii kolan – żartuje. – Ale musiałam zacząć też inaczej myśleć, być bardziej dojrzała niż moje koleżanki. Miałam z tyłu głowy, że ja już nie zrobię takiej kariery jak one. A z racji tego, że w szatni byłam takim liderem i miałam duży wpływ na to, co się dzieje, było to naturalne, że zaczęłam się interesować pracą trenerki – dodaje Patalon.

Nauczona własnym doświadczeniem, Nina Patalon uważa, że sprawny sztab medyczny jest dla drużyny równie ważny, jak właściwe szkolenie. – Kobiety naprawdę bardzo potrzebują tego zaplecza medycznego, jeżeli chodzi o regenerację czy regularne badania lekarskie. Jeżeli tego nie ma, to kontuzje zaczną się pojawiać zbyt często.


Posłuchaj

52:49
Nina Patalon: Piłka nożna zmieniła moje życie (Trójka/Ludzie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Wojciech Zawioła
Gość: Nina Patalon (trenerka kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej)
Data emisji: 16.05.2024
Godzina emisji: 23.08

kc/wmkor

Polecane