Zanieczyszczenie świetlne - zjawisko szkodliwe pod wieloma względami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zanieczyszczenie świetlne - zjawisko szkodliwe pod wieloma względami
Zanieczyszczenie świetlne ma szkodliwy wpływ również na nasze zdrowie. Nie wszystkie miasta i gminy podejmują walkę z tym zjawiskiemFoto: Patryk Kosmider/Shutterstock

Światło odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu, ale i rozmaitych dziedzinach kultury oraz sztuki. Jego nadmiar nam jednak nie służy. Coraz częściej mówi się o zanieczyszczeniu świetlnym wokół nas. Odpowiadają za nie nadmiernie rozjaśnione miasta i miejscowości.

  • 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Światła. Ma on przypominać o roli, jaką światło pełni w naszym życiu.
  • Nadmiar światła jest dla nas problematyczny. Nie chodzi wyłącznie o utrudnione obserwacje nocnego nieba.

Niejedna osoba lubi patrzeć po zmroku w niebo, by podziwiać gwiazdy. O to jednak jest w Polsce coraz trudniej. Mieszkająca w Warszawie rozmówczyni Kuby Witkowskiego przyznaje, że aby w dobrych warunkach podziwiać nocne niebo, trzeba udać się poza tereny miejskie.

Problem nie dotyczy wyłącznie stolicy. - Najciemniejsze niebo, jakie występuje nad Polską, jest już o 8 proc. jaśniejsze od tego naturalnie ciemnego. Takie znajdziemy w Bieszczadach. Natomiast im bliżej ludzkich skupisk, miast, tym niebo jest jaśniejsze. Nad Warszawą jest ono już 6 tys. proc. jaśniejsze niż w sytuacji, gdyby zanieczyszczenia światłem nie było - wyjaśnia prof. Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Najczęściej czytane:

Nadmiar światła szkodzi?

Tak silne oświetlenie sprawia, że na terenach miejskich raczej nie zobaczymy gwiazd. To jednak najmniejszy problem - zanieczyszczenie ma również wpływ na nasze zdrowie. - Nadmierna ekspozycja na to światło zaburza nasz cykl okołodobowy. Wpływa też negatywnie na przykład na gospodarkę hormonalną. Udowodniono także, że może oddziaływać na choroby metaboliczne - wymienia prof. Piotr Tomczuk z Politechniki Warszawskiej.

Walka z zanieczyszczeniem świetlnym. Co robią władze?

Obecnie w Polsce realizowany jest projekt wymiany oświetlenia pod nazwą "Rozświetlamy Polskę". Jego koszt przewidziano na ponad miliard złotych. Pojawia się jednak problem. - Wymieniamy oświetlenie w ponad 1200 gminach w Polsce. Kiedy ogłaszano przetargi na wymianę oświetlenia, okazało się, że zanieczyszczenie światłem nie było w ogóle uwzględnione w kryteriach - opowiada prof. Andrzej Kotarba.

- Przepisy mamy dobre. Zarówno norma oświetlenia drogowego, jak i norma oświetlenia miejsc pracy na zewnątrz funkcjonują od wielu lat i są stosowane - wyjaśnia prof. Piotr Tomczuk. Nie oznacza to jednak, że władze gmin ignorują wskazane normy. - Często instalacje oświetleniowe w gminach są prowadzone nie jako instalacja oświetleniowa; często to instalacja drogowa albo energetyczna - zaznacza ekspert. Jak natomiast dodaje prof. Andrzej Kotarba, przy normach drogowych nie jest uwzględnione zanieczyszczenie światłem.

Niektóre miasta starają się jednak walczyć z tym zjawiskiem. Przykładem jest Warszawa. - W tej chwili miasto realizuje bardzo duże inwestycje w zakresie wymiany opraw oświetleniowych - tłumaczy prof. Tomczuk. Nowe oprawy umożliwią dokładniejsze zarządzanie oświetleniem.


Posłuchaj

4:19
Zanieczyszczenie świetlne - zjawisko szkodliwe pod wieloma względami (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji:
 16.05.2024
Godzina emisji: 7.19

qch/wmkor

Polecane