Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?
Opalenizna może być atrakcyjna, ale nadmiar promieni słonecznych jest szkodliwy dla naszej skóry i zdrowia. Warto więc sięgnąć po krem z filtremFoto: verona studio/Shutterstock

Korzyści z umiarkowanej ekspozycji skóry na słońce jest wiele. Główną zaletą jest wytwarzanie witaminy D3. Niestety jest również wiele zagrożeń, na przykład choroby nowotworowe; te wiążą się z nadmiarem promieni słonecznych docierających do naszej skóry i głowy. Możemy się przed nim uchronić, nawet za pomocą zwykłego kremu z filtrem. - Profilaktyka jest najważniejsza: przeciwnowotworowa i przeciwstarzeniowa - mówi dr Katarzyna Zakrzewska, dermatolożka w trakcie specjalizacji.

  • Promienie słoneczne mogą nadać brązowy odcień naszej skórze, ale też wpływają na jej starzenie się oraz mogą prowadzić do chorób nowotworowych.
  • Przed szkodliwymi skutkami promieni ochroni nas krem z filtrem. Należy go aplikować na skórę kilka razy dziennie. 

Jak często powinniśmy stosować kremy z filtrem? Rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego tłumaczy, że w okresie od kwietnia do października należy to robić codziennie. Nie można jednak ograniczać się do jednorazowej aplikacji preparatu, po 3-4 godzinach trzeba nakładać ponownie. Powinni się tego trzymać m.in. sportowcy; wraz z pojawieniem się na ciele potu krem spływa z powierzchni skóry. 

- U mężczyzn jest lekki opór przed stosowaniem ogólnie kosmetyków. Te kremy z filtrem troszkę przerażają, kiedy mówię, że jest one podstawą. Z reguły panowie mówią, że nie chcą tej tłustej konsystencji lub się świecić - opowiada dermatolożka. - Na szczęście mamy bardzo różne kosmetyki. (...) Konsystencje kremów są najróżniejsze; również takie, po nałożeniu których nie będzie tego dyskomfortu - dodaje ekspertka.

Jaki preparat należy więc wybrać, jeśli uczucie tłustej skóry jest dla nas zbyt nieprzyjemne? - Warto zwracać uwagę na to, do jakiej skóry jest ten krem przeznaczony. Jeżeli mówimy o skórze twarzy, to mężczyznom zawsze polecam krem bardziej matujący albo do skóry trądzikowej, albo po prostu krem do skóry alergicznej - wymienia dr Katarzyna Zakrzewska i dodaje, że wspomniane środki można rozpoznać chociażby po podpisie "lekka konsystencja" na opakowaniu.

Najczęściej czytane:

Kremy z filtrem - im mocniejszy, tym lepszy

Kiedy wiemy już, jaki krem wybrać, pojawia się pytanie o moc filtru, jaką oferuje preparat. Gościni radiowej Trójki stawia sprawę jasno - najlepszym wyborem jest środek o dużej mocy. - Nie ma co schodzić niżej; nie różni się to w konsystencji, a mamy dużo wyższą ochronę. Starcza on też na dużo dłużej, można go aplikować tak, by skóra wciąż była świeża i wyglądało to estetycznie.

A co w sytuacji, gdy ktoś chce się opalić? - My, dermatolodzy, bardzo uwrażliwiamy na to, że opalanie jest po prostu szkodliwe. To bardzo złe założenie w społeczeństwie, że należy się opalić i opalona skóra to ta atrakcyjna. Zawsze przekonuję pacjentów, by chronili przynajmniej twarz. Ona jest najbardziej narażona na działanie promieni UVB i UVA. (...) Jeśli ktoś jednak chce, to zachęcam, aby i tak stosował krem z filtrem i o tym pamiętał. Chroni się wtedy przed nowotworami skóry - zaznacza dermatolożka.

Czerniak - choroba podstępna

Jednym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na promienie UVB i UVA, jest czerniak. Jak zaznacza dr Katarzyna Zakrzewska, to nowotwór bardzo podstępny i niebezpieczny. Z tego powodu każdy powinien przychodzić do lekarza na kontrolę znamion przynajmniej raz w roku. - Tak naprawdę pacjenci powinni też sami kontrolować swoje znamiona. Patrzymy na swoje pieprzyki; jeśli pojawi się jakaś asymetria, zmiana kształtu lub barwy lub krwawienie i niegojenie się zmiany, to są czynniki alarmujące, które powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u dermatologa - przestrzega ekspertka.

Posłuchaj

11:47
Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gościni: dr Katarzyna Zakrzewska (dermatolożka)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 10.36

qch/wmkor

Polecane