Współcześni rycerze też mają zbroje, miecze i tarcze oraz walczą w turniejach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współcześni rycerze też mają zbroje, miecze i tarcze oraz walczą w turniejach
Turnieje rycerskie - sport walki XXI wiekuFoto: shutterstock / Anton Vierietin

Rycerze XXI wieku walczą nie na śmierć i życie, ale o tytuły i medale. W Valle del Silencio w Meksyku w mistrzostwach świata w walkach rycerskich Polacy wywalczyli dziewięć medali, w tym dwa złote krążki. Jeden z nich zdobył Emil Guz – gość audycji "Dobrego dnia!". 

  • Turnieje rycerskie obecnie są traktowane jako sport walki.
  • Co roku są organizowane mistrzostwa świata w walkach rycerskich, a reprezentanci Polski należą do najlepszych rycerzy świata.
  • Zbroja współczesnego rycerza może ważyć nawet ponad 20 kg. 

Pochodzący z Giżycka Kamil Guz swoją przygodę ze "współczesnym rycerstwem" rozpoczął od udziału w rekonstrukcjach dawnych bitew, m.in. bitwy pod Grunwaldem. Potem zaangażował się w turnieje rycerskie, które współcześnie są traktowane jako sport walki. Na początku maja został mistrzem świata w walkach rycerskich federacji IMCF (International Medieval Combat Federation).    


Najczęściej czytane

- Wykształciły się różne kategorie, czy to pojedynkowe, czy grupowe. Powstały federacje międzynarodowe i krajowe. No i w tym momencie mamy już do czynienia z pełnosprawnym sportem zarejestrowanym w Szwajcarii jako sport nieolimpijski. Co roku rywalizujemy w mistrzostwach świata, w ramach Polskiej Ligi Walk Rycerskich, i uczestniczymy też w zawodowych galach - w Polsce jest to PWR, czyli Pełnokontaktowe Walki Rycerskie - tłumaczy Emil Guz. 


Źródło: PWR - medieval combat / YouTube

- Moja dyscyplina, czyli Armoured Elite Combat, w Polsce znana jako Pełnokontaktowe Walki Rycerskie, jest to formuła walki jeden na jeden w pełnym uzbrojeniu, w której dozwolone są takie techniki jak uderzenia mieczem, uderzenia tarczą, pięścią, łokciami, kolanami, kopnięcia, obalenia i 15 sekund walki w parterze. Zabronione są pchnięcia mieczem, uderzenia w kark oraz w krocze. Walczymy na dystansie trzech trzyminutowych rund. Mamy zakontraktowanego jednego przeciwnika, no i walkę rozstrzygają sędziowie. (...) Możliwe jest także zakończenie walki przez nokaut - wyjaśnia Emil Guz.   

Posłuchaj

8:34
Emil Guz - Współczesny rycerz (Dobrego dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


 

    

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia! 
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Emil Guz (mistrz świata w walkach rycerskich)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 10.16

dm/wmkor

Polecane