Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia
Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleńFoto: Shutterstock

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 

  • W tym roku przyroda przyspieszyła, w niektórych regionach przestała już pylić brzoza, wcześniej zaczęły natomiast pylić trawy, które są najczęstszą przyczyną objawów alergii wziewnych od późnej wiosny do lata.
  • Jak podkreśliła w Trójce Kaja Pulik, alergolożka - aby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia.
  • - Naczelną zasadą alergologii jest to, żeby unikać alergenów - zaznaczyła Kaja Pulik. Oznacza to, że dla alergików w sezonie pylenia zalecane jest także zamykanie okien w domach i samochodach, zmiana ubrań i mycie po przyjściu z dworu oraz częstsze sprzątanie.

Typowe objawy to kichanie, katar i łzawienie spojówek. Bardziej wrażliwi pacjenci skarżą się także na kaszel i trudności w oddychaniu. 

Alergie coraz bardziej powszechne

Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona, może prowadzić do astmy. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, na alergię choruje w Polsce około 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą. Podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby.

Alergie 

- Naczelną zasadą alergologii jest to, żeby unikać alergenów. Oznacza to, że dla alergików w sezonie pylenia zalecane jest także zamykanie okien w domach i samochodach, zmiana ubrań i mycie po przyjściu z dworu oraz częstsze sprzątanie - podkreśliła w Trójce Kaja Pulik, alergolożka.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

8:15
Jak poradzić sobie z alergią? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak nie dać się alergii?

Aby złagodzić objawy uczulenia na pyłki, w dni o wysokim stężeniu pyłków lepiej unikać spacerów i prac w ogrodzie oraz nosić okulary przeciwsłoneczne. Te ostatnie ochronią spojówki przed kontaktem z alergenem. Oprócz tego wśród pomocnych działań wymienia się także spanie przy zamkniętych oknach, kąpanie się po przyjściu z dworu oraz unikanie jazdy samochodem przy otwartych oknach. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Kaja Pulik (alergolożka)
Data emisji: 14.05.2024
Godzina emisji: 7.14

zch/kormp

Polecane