O marzeniach, tańcu i "Pinokiu" w Teatrze Wielkim. Spotkanie z Anną Hop

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O marzeniach, tańcu i "Pinokiu" w Teatrze Wielkim. Spotkanie z Anną Hop
O marzeniach, tańcu i człowieczeństwie. Anna Hop opowiada o balecie pt. "Pinokio" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Foto: PR2

Balet "Pinokio" opowiada o tym, co to znaczy być człowiekiem. - Każdy z nas jest Pinokiem, ponieważ całe życie uczymy się człowieczeństwa – mówi reżyserka, choreografka i autorka libretta Anna Hop. 

  • Polski Balet Narodowy przybliży historię Pinokia – najsłynniejszego pajacyka z drewna na świecie.
  • Twórcą postaci był Carlo Collodi (1826-1890), ale w późniejszych czasach powstawały kolejne wersje tej historii.
  • Swoją wersję opowieści przedstawił m.in. Aleksiej Tołstoj (1883-1945), daleki kuzyn Lwa, w książce "Buratino".
  • Zainspirowany tradycją commedia dell’arte i burattino (po włosku oznacza to marionetkę) oraz książką Tołstoja był także kompozytor Mieczysław Wajnberg (1919-1996). To właśnie do muzyki Wajnberga swoją wersję opowieści o Pinokiu przygotowała Anna Hop. 

- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób -mówiła w Polskim Radiu Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio".

"Opowieść przede wszystkim o człowieczeństwie"

- Nie wystarczy mieć tylko ludzką formę. Trzeba także wyznawać wartości, odebrać w życiu lekcje - podkreślała Anna Hop. - Pracując nad librettem, zauważyłam w bajce wiele pięknych, ale także i brutalnych prawd o życiu. Myślę, że każdy z nas jest Pinokiem. W życiu wcześniej czy później przychodzi moment, kiedy musimy się zmierzyć z naszym człowieczeństwem - powiedziała.

Balet narracyjny

- "Pinokio" to wspaniała i mądra, wręcz filozoficzna bajka - zaznaczyła. Wyjaśniła również, że spektakl w swojej formie jest dużym baletem narracyjnym. "Bazuję przede wszystkim na technice tańca klasycznego, wplotłam również elementy tańca współczesnego. Chciałam stworzyć język choreograficzny, który będzie służył jak najlepszemu wyrażeniu treści zawartych w tej historii" – powiedziała.

Najczęściej czytane

"Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie

Twórczyni rozbudowała postaci – na scenie podczas spektaklu pojawi się około siedemdziesięciu tancerzy. "Pinokio" to familijny balet w dwóch aktach. - Ta opowieść jest zrozumiała zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, choć każda z tych grup będzie interpretować inaczej to, co zobaczy na scenie. Myślę, że w tej historii jest tyle warstw, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśliła Anna Hop.

Posłuchaj

22:36
O marzeniach, tańcu i "Pinokiu" w Teatrze Wielkim. Spotkanie z Anną Hop (Zagadkowa niedziela/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Za scenografię, multimedia i światła odpowiada Małgorzata Szabłowska, za kostiumy Katarzyna Rott, zaś za koncepcję charakteryzacji Lidia Wajdyk-Szmańda. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Marta Kluczyńska.

Ruch w Wielkim - spotkanie przed baletem "Pinokio”/ Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadziła: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 12.05.2024
Godzina emisji: 9.05

zch

Polecane