Bezpłatne badania tylko do pewnego wieku? Wszystko zależy od naszych chęci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezpłatne badania tylko do pewnego wieku? Wszystko zależy od naszych chęci
Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 45-74 lat. Panie spoza tej grupy, aby wykonać badanie na NFZ, potrzebują skierowania od specjalistyFoto: Peakstock/Shutterstock

Dawniej mammografia była raczej tematem tabu. Dziś do profilaktycznych badań zachęca się powszechnie. Jest ono już standardem, jednak bezpłatnie kobiety mogą z niego skorzystać tylko kobiety do pewnego wieku. Z czego to wynika?

  • Program Profilaktyki Raka Piersi jest skierowany do kobiet w wieku 45-74 lat. Co z paniami spoza tej grupy wiekowej?
  • Oprócz mammografii refundacją objęte są również badania skierowane do innych grup pacjentów. Warto z nich korzystać również wtedy, gdy czujemy się w pełni zdrowi.

Badanie mammograficzne jest metodą obrazowego badania piersi, która pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Są one dziś powszechne i refundowane - to m.in. tak zwane mammobusy odwiedzające wiele miejscowości w naszym kraju. Co więcej, zmieniają się wraz z postępem technologicznym. W Radomiu wykorzystuje się do nich na przykład sztuczną inteligencję. - To jest bardzo dobrze wyposażony mammograf; wszystko tak naprawdę, co fabryka miała. Od biopsji spektralnej, tomosyntezy, po klasyczną mammografię. Dodatkowo, jako jedyny w Polsce, aparat wyposażony w narzędzia wspomagające pracę lekarza radiologa - opowiadał w Radiu dla Ciebie Łukasz Pruszyński, kierownik techników elektroradiologii Radomskiego Centrum Onkologii.

Bezpłatne badanie nie dla każdego?

Refundacja badania piersi ma jednak swoje ograniczenia. Bezpłatna mammografia jest uzależniona od wieku pań. Do ubiegłego roku było to 69 lat, teraz próg podniesiono do 74. roku życia. - To jest krzywdzące dla starszych kobiet, głównie emerytek. Badania są coraz droższe, od 290 do 300 złotych, a chorują panie w każdym wieku - zwróciła uwagę słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia.

- W przypadku programu profilaktyki raka piersi faktycznie jest taka granica wieku. Ale to granica zarówno dolna, jak i górna. Ten program na NFZ jest dla wszystkich pań w wieku 45-74 lata - wyjaśnia Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia i podkreśla, że kobiety spoza tej grupy wiekowej wciąż mogą skorzystać z badania. - Można to zrobić, natomiast wtedy trzeba mieć skierowanie, na przykład od lekarza ginekologa.

Najczęściej czytane:

Pamiętajmy o profilaktyce!

Warto przypomnieć, że w Polsce jest znacznie więcej programów profilaktycznych skierowanych do konkretnych grup osób. Dotyczą one m.in. raka szyjki macicy, raka jelita grubego czy chorób układu krążenia i gruźlicy. Warto się jednak regularnie badać nie tylko w ramach programów. - Nawet w podstawowych badaniach krwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko morfologię, poziom glukozy i badania ogólne moczu, można naprawdę dużo wyłapać - zwraca uwagę lekarz Marek Posobkiewicz.


Posłuchaj

4:20
Bezpłatne badania tylko do pewnego wieku? Wszystko zależy od naszych chęci (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 10.05.2024
Godziny emisji: 6.49

qch

Polecane